ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΣΕΤ: «Ερυθρόλευκη» ανατροπή με άρωμα… Βραζιλίας

Μια σπουδαία νίκη πανηγύρισαν οι γυναίκες του Ολυμπιακού απέναντι στην ΑΕΚ, με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» παρά τις απουσίες, είχαν σε μεγάλη μέρα την Μαριάνα Κόστα.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, στη Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να περνάνε από την έδρας της ΑΕΚ με μια σπουδαία ανατροπή, με 3-2 σετ, παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ.

Η ομάδα του Πειραιά, είχε σε τρομερή μέρα τις Μαριάνα Κόστα, Βίλμα Σάλας και Σάσκια Χίπε, οι οποίες μέτρησαν 23, 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός στον αγώνα με την ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τρεις βασικές παίκτριες, καθώς Χριστοδούλου, Γιώτα και Γενιτσαρίδη δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσουν την αποστολή, στην οποία βρέθηκε για πρώτη φορά η Τέιλορ Άγκοστ.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα από την αρχή του σετ, φτάνοντας μέχρι και το +5, στο 8-3 και στη συνέχεια στο +6 με 10-4. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ, ξύπνησε και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα σερί 7-1, ενώ συνέχισε στο ίδιο τέμπο ξεφεύγοντας μέχρι και με +6 με 18-12. Η συνέχεια είχε κι αυτή «κιτρινόμαυρο» χρώμα καθώς η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν όπως και στο πρώτο, χτίζοντας μια μικρή διαφορά, όμως όπως και στο πρώτο ισοφαρίστηκε στο ίδιο σημείο και το 13-13. Αυτή τη φορά όμως είχε απάντηση και κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα, το οποίο όλο και μεγάλωνε, κλείνοντας το σετ με 25-20, κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι-χεράκι από την αρχή. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός όμως απάνταγε και είτε μείωνε, είτε έφερνε το σετ στην ισοπαλία. Μια ισοπαλία που κράτησε μέχρι και το 20-20, σε εκείνο το σημείο όμως μια πιο μυαλωμένη ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα αυτή τη φορά με 2-1.

Η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη» καθώς η ομάδα του Κάρλο Παρίζι, παρότι βρέθηκε ξανά με τη πλάτη στον τοίχο, έβγαλε χαρακτήρα. Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο και έχασε στο ίδιο χρονικά σημείο, όταν η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12. Στη συνέχεια όμως, όπως και στο δεύτερο σετ συνέχισε δυνατά και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και να κλείσει το σετ με 25-20.

Στο τάι-μπρέικ, έσπασαν καρδιές καθώς οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλύτερα, πήραν ένα μικρό προβάδισμα, κάνοντας το 7-3, με την ΑΕΚ όμως να βγάζει χαρακτήρα και να κάνει το 8-8. Η συνέχεια όμως ήταν κι αυτή υπέρ του Ολυμπιακού, πήρε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι και το τέλος του σετ, το οποίο έφτασε μέχρι τους 19 πόντους, με τους Πειραιώτες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με 19-17 και 3-2 σετ.