ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3: Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε απέναντι στον Πανναξιακό

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κέρδισε τη Θέτιδα με 3-0 σετ ο Ολυμπιακός

Την εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ, πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία κέρδισε την Θέτιδα, εκτός έδρας για την 19η αγωνιστική της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκες» κάνοντας μια σπουδαία εμφάνιση, συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει, μετά τον αγώνα με τον Πανναξιακό και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός για την εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Θέτις, χρειάστηκε λίγο περισσότερο από 1 ώρα, ενώ είχε σε πολύ καλή ημέρα την Εμμανουηλίδου, η οποία ήταν και πρώτη σκόρερ με 16 πόντους και 12/18 επιθέσεις. Σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Χίπε και Άγκοστ, οι οποίες μέτρησαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκες» στα πρώτα δύο σετ δεν συνάντησαν κάποια δυσκολία, καθώς κατάφεραν από την αρχή να πάρουν τα ηνία και να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, στο πρώτο σετ η διαφορά έφτασε στο +10, ενώ στο δεύτερο έφτασε μέχρι και το +9. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο σετ με 25-18 και το δεύτερο με 25-16.

Στο τρίτο σετ η Θέτιδα προσπάθησε να αλλάξει λίγο τα πράγματα και μπήκε καλά στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να κοντράρει τους Πειραιώτες μέχρι και το 12-12, σε εκείνο το σημείο όμως ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι το γκάζι και ξέφυγε με ένα +7, κάνοντας το 12-19, ενώ κατάφερε να το… κλείσει και να κάνει το 3-0 με 25-16.

Ολυμπιακός: Εμμανουηλίδου 16 (12/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Άγκοστ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 22% υπ. – 0% άριστες), Σάλας 5 (3/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 27% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (3/6 επ.) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 0% άριστες), Συριστατίδη, Τοτσίδου

ΑΣΠ Θέτις: Σιρίνινα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 10% υπ. – 10% άριστες), Ανθούλη 17 (13/34 επ., 4 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1 άσσος), Ακτάς 5 (5/16 επ., 21% υπ. – 17% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. – 40% άριστες), Οικονόμου (λ), Απλαδά 1 (1/2 επ.), Περάλτα 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Αποστολάκη 1 (1 άσσος)