Volleyleague: «Αφεντικό» ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς για την 13η αγωνιστική της Volley League

O Oλυμπιακός επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς για την 13η αγωνιστική της Volley League.

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες κόντρα σε Φοίνικα και ΠΑΟΚ, η ομάδα του Πειραιά πήρε σημαντική νίκη και έφτασε τους 27 βαθμούς σε 12 αγώνες, ενώ η Κηφισιά έφτασε 11 βαθμούς σε 12 αγώνες.

Το ματς

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά κα προηγήθηκαν 3-0 με μπλοκ του Ζουπάνη, άσσο του Μιγιαήλοβιτς και επίθεση άουτ του Παπαδόπουλου, ενώ στη συνέχεια, έφτασαν τη διαφορά στο +4 (8-4), με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +6 (11-5), ενώ με πάιπ του Παγένκ και επίθεση του Τέπαν, πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (18-10).

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 6-3, έπειτα μείωσαν σε 6-4, ενώ με πόντο του Πέριτς και άσσο του Ζουπάνη, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 10-10 την Κηφισιά και στη συνέχεια, με δυνατό σερβίς του Τέπαν, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (12-11) στο δεύτερο σετ.

Γρηγορα, ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +2 (15-13) και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (19-16) και έτσι, με άουτ σερβίς του Κασαμπαλή, έφτασε στο 2-0, με 25-23.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δυσκολεύτηκαν και στο τρίτο σετ και βρέθηκαν πίσω από την Κηφισιά με 7-4, όμως επανήλθαν άμεσα και με καρφί του Τέπαν και άσσο του Παγένκ, μείωσαν σε 7-6.

Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα δύο πόντων (15-13) επί της Κηφισιάς, ενώ στη συνέχεια, έφτασαν στο +5 (23-18), με άσσο του Μιγιαήλοβιτς και στο τελικό 3-0, με 25-22, με νέα επίθεση του Τέπαν.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.