ΞΙΦΑΣΚΙΑ: Πανελλήνιες διακρίσεις για τις Ελπίδες της ΑΕΚ

Εκτός από τα δύο μετάλλια στο ομαδικό η ξιφασκία της ΑΕΚ είχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κι ένα χάλκινο στο ατομικό από τον Παναγιώτη Κοντοειδή.

Με μετάλλια ολοκληρώθηκε για την ΑΕΚ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών ξιφασκίας, που έγινε το διήμερο στο ΟΑΚΑ. Οι Νέοι άνδρες κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ οι Νέες γυναίκες ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Την ομάδα των Νέων ανδρών αποτελούσαν οι Παναγιώτης Κοντοειδής, Aποστόλης Βιδάλης, Μιχάλης Αληφραγκής και Λουκάς Κοσενάκης. Αρχικά επικράτησε με 45-23 της Βικτώρια Αθηνών. Στα ημιτελικά τέθηκε αντιμέτωπη με τον Απόλλωνα Βριλησσίων και με νίκη 45-39 πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Αντίπαλος ήταν τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα, σε έναν αγώνα που θα μνημονεύεται για χρόνια. Οι αθλητές και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα και παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα, με την ΑΕΚ τελικώς να ηττάται με 45-44, αλλά να αποδεικνύει τη δυναμική της για ακόμα μία χρονιά.

Στις Νέες Γυναίκες, η «Ένωση» πέρασε bye στα ημιτελικά, όπου γνώρισε την ήττα με 45-41 από τον Απόλλωνα Βριλησσίων στις λεπτομέρειες με 45-41. Στον Μικρό Τελικό, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 45-44 του Ηλυσιακού και έτσι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Την ομάδα αποτελούσαν οι Aθηναΐς Μαυρικάκη, Βασιλική Θεοδόση, Πηνελόπη Γραμματικοπούλου και Κατερίνα Πετράκη.

Το Σάββατο διεξήχθησαν τα ατομικά αγωνίσματα. Ο Παναγιώτης Κοντοειδής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο παραμένοντας στους κορυφαίους της κατηγορίας. Ο Κοντοειδής αρχικά σημείωσε 4 νίκες στον όμιλο και πέρασε στους 64. Εκεί πήρε άνευ αγώνος την πρόκριση και μετά με νίκη 15-5 επί του Ευκαρπίδη (Εκπ. Κωστέα Γείτοταν) έφτασε στη 16άδα. Ακολούθησε η νίκη με 15-10 επί του Περγαμάλη (Απόλλων Βριλησσίων) και η νίκη με 15-11 επί του Μανεσιώτη (ΑΟ Ηλυσιακός), για να εισέλθει έτσι στην 4άδα. Μετά από έναν αγώνα για γερά νεύρα κόντρα στον Πάγκαλο (Εκπ. Κωστέα Γείτονα), ο Κοντοειδής ηττήθηκε με 15-11 παίρνοντας όμως το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Απόστολος Βιδάλης με τέσσερις νίκες πέρασε τον όμιλο, ενώ είχε bye στους «64». Στη φάση των «32» σημείωσε νίκη και τελικά κατέλαβε την 11η θέση ανάμεσα σε 43 αθλητές.

Ο Λουκάς Κοσενάκης σημείωσε δύο νίκες στον όμιλο, αργότερα έφτασε δίχως αγώνα στους «32» και τελικά πήρε την 25η θέση.