Μπουρζ - Ολυμπιακός 76-59: Ήττα και στη Γαλλία και αποκλεισμός

Μπουρζ – Ολυμπιακός 76-59: Ήττα και στη Γαλλία και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό στο Eurocup.

Μεγάλη φαίνεται πως ήταν η διαφορά ποιότητας μεταξύ του Ολυμπιακού και της Μπουρζ, με τις Γαλλίδες να καταφέρνουν να κάνουν το 2 στα 2, κερδίζοντας και στην έδρα τους με 76-59, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4» του Eurocup.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι προσπάθησαν δεν κατάφεραν να πετύχουν μια ακόμη πολύ σπουδαία νίκη, παρ’ όλα αυτά η φετινή τους πορεία ήταν κάτι παραπάνω από αξιόλογη.

Αρκετά μυαλωμένα μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στην αναμέτρηση με την Μπουρζ, δείχνοντας να έχουν ένα πλάνο νίκης-πρόκρισης στο μυαλό τους, καθώς φάνηκε πως ήθελαν από το ξεκίνημα να τρέξουν και να καταφέρουν να χτίσουν μια υπέρ τους διαφορά.

Κάτι το οποίο κατάφεραν να κάνουν παρά μερικές κακές επιθέσεις, καθώς 3:50 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες κέρδιζαν με 7-12. Ένα τάιμ-άουτ όμως της Μπουρζ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, καθώς αρκετά γρήγορα το -5, έγινε +2, δίνοντας έτσι το δικό της χρώμα στην αναμέτρηση. Μάλιστα οι γηπεδούχες κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +1 και το 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν καθώς η αναμέτρηση έγινε λίγο πιο…ροκ, καθώς οι δύο ομάδες έδειχναν να μπαίνουν αρκετά καλύτερα στο σκοράρισμα, κάτι που έφερε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με καμία από τις δύο ομάδες να μην δείχνει πως είναι σε θέση να πάρει τη σκυτάλη του αγώνα και να ξεφύγει στο σκορ.

Η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει για τον Ολυμπιακό, καθώς μερικές κακές του επιθέσεις και μερικές καλές της Μπουρζ, έφερε τους Γάλλους στο +7, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκες τους γηπεδούχους στο +10 και το 37-27.

Με αρκετά κακό ρυθμό επέστρεψαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, κάτι που έφερε και ένα αρκετά χαμηλό σκορ, καθώς πέντε λεπτά από την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Μπουρζ είχε πετύχει 6 πόντους και ο Ολυμπιακός 4. Ακόμα και στο δεύτερο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, κινήθηκε σε χαμηλές στροφές, με τον Ολυμπιακό από μεριάς του να μην μπορεί να βρει πόντους, ενώ η Μπουρζ από την άλλη παρότι είχε μερικές κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, κατάφερε να βρει πόντους ανεβάζοντας όλο και περισσότερο τη διαφορά, η οποία 2 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου έφτασε στο +21 για του Γάλλους, ενώ έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο +27 και το 59-32.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν τρίποντο και να ανεβάσουν την διαφορά στο +30. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν να αντιδρούν και άρχισαν να τρέχουν ένα δικό τους σερί, φτάνοντας τη διαφορά στο -16.

Η Μπουρζ όμως δεν έδειχνε να μένει με σταυρωμένα χέρια και μετά από ένα ακόμη τάιμ-άουτ ξεκίνησε να βρίσκει ξανά σκορ, σταματώντας τις όποιες, λίγες, πιθανότητες των «ερυθρολεύκων» για πρόκριση. Η τελευταία κόρνα βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά με 76-59.