Χειμερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες: Την 6η θέση η Νίκου στο σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ

Η Εύα Νίκου στην παρθενική της συμμετοχή στους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες, μαζί με τον σύνοδο αθλητή της, Δημήτρη Προφέτζα, κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία Super G με χρόνο 1:25.25.

Πολύ καλά ήταν τα αποτελέσματα για την ελληνική πλευρά στην πρώτη μέρα της συμμετοχής της στους Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Τόσο με την Εύα Νίκου όσο και με τον Κωνσταντίνο Πετράκη.

Η Νίκου στην παρθενική της συμμετοχή στον θεσμό, μαζί τον σύνοδο αθλητή της, Δημήτρη Προφέτζα, κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία σούπερ γιγαντιαίου σλάλομ (SG) στο αλπικό σκι. Σημείωσε χρόνο 1:25.25.
Να σημειωθεί ότι η Νίκου θα πάρει μέρος στα τέσσερα από τα έξι αγωνίσματα του αλπικού σκι, τη Δευτέρα 7/3 θα συνεχίσει με το Super Combined (αγώνας συνδυασμού), που είναι από τα δυνατά αγωνίσματα της σκιέρ.

Τα μετάλλια στο SG κατέκτησαν οι Ρέξοβα (Σλοβακία) 1:17.01, Φιτζπάτρικ (Μ. Βρετανία) 1:18.79 και Ζου (Κίνα) 1:19.30, ενώ μπροστά από τη Νίκο βρέθηκαν οι Νάιτ (Βρετανία) 1:19.39 και Ριστάου (Γερμανία) 1:22.31.

Επίσης στον τελικό της κατηγορίας Snowboard Cross SB-UL προκρίθηκε ο Κωνσταντίνος Πετρακης. Ο Έλληνας αθλητής ήταν εξαιρετικός στα προκριματικά και με χρόνο 1:11.03 κατέλαβε την 15η θέση και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό (Δευτέρας 7/3) τελικό του αγωνίσματος.