Στέφανος Τσιτσιπάς: «Καθάρισε« στο διπλό, περιμένει τον Γουλφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Φελισιάνο Λόπεθ επικράτησαν των Αλεξάντερ Μπάμπλικ και Αντρέι Γκολούμπεφ με 2-0 (7-6 (2), 6-4) σετ και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του Miami Open.

Πήραν το πρώτο σετ με 7-2 στο τάι μπρέικ ενώ στο δεύτερο σετ νίκησαν με 6-4 και έφτασαν στην τελική επικράτηση σε 1 ώρα και 23 λεπτά. Στο δρόμο του στην επόμενη φάση θα βρουν είτε τους Νο.2 στο ταμπλό, Ρατζέφ Ραμί και Τζο Σάλισμπερ, είτε τους Λόιντ Γκλάσπουλ και Μάικλ Βίνους.

Την ίδια ώρα ο Στέφανος Τσιοτσιπάς ετοιμάζεται για το μονό, στο οποίο θα αντιμετωπίσει τον Τζέφρι Τζον Γουλφ (νο167 της παγκόσμιας κατάταξης

Το απόγευμα της Πέμπτης (24/03) ο 23χρονος, ο οποίος προέρχεται από τους προκριματικούς, επικράτησε μετά από μία ώρα και 29 λεπτά αγώνα με 2-0 σετ επί του Ντάνιελ Αλτμάιερ (νο69 στον κόσμο).

Ο Τζέφρι Τζον Γουλφ επικράτησε με 6-4, 6-4 και πήρε το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση του τουρνουά της Φλόριντα, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του αυτή την εβδομάδα, μη έχοντας, μάλιστα, απωλέσει σετ (6-0).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει βρεθεί μόνο μία φορά στο παρελθόν απέναντι στο συνομήλικό του, έχοντας επιβληθεί με το εμφατικό 6-1, 6-0, πριν από μερικές εβδομάδες στο πλαίσιο των “16” του 500αριού τουρνουά του Ακαπούλκο.