Ποδηλασία ΑΕΚ: Πέντε νέα μετάλλια από τους «Ενωσίτες»

Το ποδηλατικό τμήμα της ΑΕΚ απόλαυσε νέες διακρίσεις τις τελευταίες μέρες και πήρε συνολικά πέντε μετάλλια από αγώνες σε Λάρισα και Σαλαμίνα με τον Στράτο Μανωλίδη να έχει πρωτιά στην Ανάβαση Σπηλιάς

Έφτασε σε νέα μετάλλια το ποδηλατικό τμήμα της ΑΕΚ τις τελευταίες ημέρες και χαρίζει στον σύλλογο την ικανοποίηση της αποδοτικής δουλειάς. Η Ερασιτεχνική ΑΕΚ υπογραμμίζει αυτές τις επιτυχίες κάνοντας λόγο για 5 μετάλλια σε 3 αγώνες.

«Ο Στράτος Μανωλίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Ανάβαση Σπηλιάς στη Λάρισα στην κατηγορία των παίδων. Με ακόμα μία εντυπωσιακή κούρσα, κάλυψε την ανηφορική απόσταση των 10,9 χλμ σε 34:12:17 αφήνοντας τον 2ο αθλητή ένα ολόκληρο λεπτό πίσω του! Στην ίδια διοργάνωση, ο Κώστας Γιαννίκης κατέλαβε την 3η θέση χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 35:59:00, στην κατηγορία Μάστερς.

Στον Αγώνα Αντοχής, ο Μανωλίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, χάνοντας το χρυσό μόλις για 7 εκατοστά του δευτερολέπτου! Ο Κώστας Γιαννίκης είχε μηχανική βλάβη και εγκατέλειψε. Οι αγώνες διοργανώθηκαν από τον Ποδηλατικό ΓΣ Λάρισας.

Τέλος, στον 1ο Γύρο Σαλαμίνας, που διοργάνωσε η ΠΕΠΑ, ο Κώστας Κατσιλιέρης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Μάστερς Δ. Μεγάλη εμφάνιση και από την Μυρτώ Τέσκου που ανέβηκε και η ίδια στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, στην κατηγορία των γυναικών. Τέλος, άτυχος στάθηκε ο Βαγγέλης Σακελλής που ήταν στο πρώτο γκρουπ των προπορευόμενων λίγο πριν το τελικό σπριντ στην κατηγορία Μάστερς Γ, όταν είχε μία πτώση, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας».