Ολυμπιακός - ΑΝΟΓ 22-9: Του έσπασε το αήττητο με μαγική εμφάνιση και τώρα… Euroleague

Μια εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Αλεξάνταρ Τσίριτς, τα οποία και… σκόρπισαν με 22-9 τον ΑΝΟΓ, σπάζοντάς του το αήττητο και πλέον βάζει πλώρη για το final 4 της Euroleague, στον Πειραιά.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από πολύ νωρίς, καθώς μέσα σε κάτι περισσότερο από 5 λεπτά, κατάφεραν να προηγούνται με 4 γκολ (5-1) ενώ το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με ένα προβάδισμα της τάξεως των 3 γκολ και το 6-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι κατάφεραν να ανεβάσουν γρήγορα τον δείκτη του σκορ, χτίζοντας μια τρομακτική διαφορά των 9 τερμάτων, κλείνοντας το ημίχρονο στο 14-5.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έδειξε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων, αυτό όμως όχι μόνο δεν του στοίχισε αλλά συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +12 στο τέλος της τρίτης περιόδου και το 19-7. Στο τελευταίο οκτάλεπτο τα πράγματα χαλάρωσαν ακόμα περισσότερο για τις «ερυθρόλευκες» οι οποίες κατάφεραν να βάλουν 3 γκολ, ενώ δέχθηκαν για τρίτη σερί περίοδο μόλις 2, παίρνοντας τη νίκη με 22-9.

Πλέον οι πρωταθλήτριες Ευρώπης κοιτάζουν μόνο το Euroleague και το Final 4 του Πειραιά το οποία και… έρχεται.

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου, Κανετίδου 1, Ξενάκη 7, Σιούτη 4, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά 2, Χριστοδούλου

ΑΝΟ Γλυφάδας: Γκανγκλ, Π. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ε. Νίνου 6, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Οικονόμου, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου