Ευρωπαϊκό Κολύμβησης: «Τορπίλη» Χρήστου και... ασημένιος για εκατοστά!

Eurokinissi

Ο Απόστολος Χρήστου έγραψε ιστορία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης κατακτώντας και δεύτερο μετάλλιο, χάνοντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100μ. ύπτιο για… τρία εκατοστά του δευτερολέπτου!

Μετά το χρυσό στα 50μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις να κρεμάσει και δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο στήθος, αλλά στο φινάλε μιας συγκλονιστικής κούρσας στον τελικό των 100μ. ηττήθηκε στο… νήμα από τον Ιταλό, Τσεκόν, η νίκη του οποίου προκάλεσε – όπως ήταν φυσικό – ντελίριο στους συμπατριώτες του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε να καταβάλλει υπεράνθρωπη προσπάθεια στο δεύτερο πενηντάρι, έδωσε για μία ακόμα φορά απίστευτη μάχη με τον Τόμας Τσεκόν και τελικά είδε να χάνει το χρυσό για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Ιταλός τερμάτισε σε 52.21, ενώ ο Απόστολος Χρήστου σε 52.24 για να ανέβει τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντογέ Μπρουάρντ με 52.94. Αξίζει να σημειώσουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι κολυμβητές έκαναν πάνω από 53 δευτερόλεπτα.

Χρήστου: «Σήμερα ήταν η σειρά του Ιταλού»

«Ήταν σίγουρο ότι θα γίνει έτσι. Ήταν στη μέση ο Γάλλος. Είχαμε ξεφύγει κι οι δύο. Προχθές ήμουν εγώ, σήμερα ο Ιταλός. Ήταν μες στη χώρα του, είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής με το παγκόσμιο ρεκόρ, οπότε είχε παραπάνω κίνητρο. Έπρεπε να κερδίσει.

Απ’ ό,τι φάνηκε, μπορούσα να τον κερδίσω, αφού είχαμε μόλις 3 εκατοστά διαφορά, που είναι ελάχιστη”, σημείωσε στις πρώτες δηλώσεις του έπειτα από τον τελικό ο Απόστολος Χρήστου και κατέληξε:

«Είχα στόχο τα δύο μετάλλια. Ήρθε το χρυσό κι έφυγε η πίεση από πάνω μου. Πάλεψα πολύ για το χρυσό. Αντεπιτέθηκα, αλλά δεν πρόλαβα. Έκανα ακόμα ένα βήμα μετά από τη Βουδαπέστη όπου είχα καλές επιδόσεις. Εδώ φάνηκε ότι μπορώ να διαχειριστώ καλύτερα τις κούρσες κι έκανα ένα βήμα για το Παγκόσμιο του 2023 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι».