ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Πρόκριση σε τελικούς της κολύμβησης για Μιχαλεντζάκη και Κωστάκη

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης πήρε την 1η θέση στη σειρά του με 2:28.58 και ήταν 3ος μεταξύ όλων των αθλητών, ενώ ο Γιάννης Κωστάκης ήταν 4ος στη δική του σειρά με 3:45.53.

Εξαιρετικά τα πήγαν τα ελληνικά χρώματα στη μικτή ατομική και χάρηκαν δύο προκρίσεις σε τελικούς. Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης πέρασε στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM8 και ο Γιάννης Κωστάκης σε αυτόν των 150μ. μικτής ατομικής SM3.

Ο Μιχαλεντζάκης δεν είχε την καλύτερη εκκίνηση στην πρώτη προκριματική σειρά, γύρισε 5ος στα 150 μέτρα, αλλά «σφράγισε» την πρόκριση για τον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM8 καταλαμβάνοντας την 1η θέση. Είχε επίδοση 2:28.58 και ήταν η τρίτη καλύτερη μεταξύ των αθλητών που αγωνίστηκαν στα προκριματικά.

Ο Μιχαλεντζάκης είναι κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ στο αγώνισμα, με 2:25.42, επίδοση που αν πλησιάσει στον τελικό, δύσκολα θα χάσει το μετάλλιο. Ο τελικός γίνεται στις 12:40 ώρα Ελλάδας.

Ο Κωστάκης πέτυχε χρόνο 3:45.53 στα 150μ. μικτής ατομικής και κατέλαβε την 8η θέση στα προκριματικά. Στη δική του σειρά ήταν 4ος και θα δώσει το «παρών» στον τελικό, ο οποίος θα γίνει στις 11:47 Ελλάδας.

Νωρίς το πρωί στις δικές μας ώρες είχε αγώνα και ο Παναγιώτης Χριστάκης στα 100μ. πρόσθιο SB6. Βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, αλλά δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό. Με χρόνο 1:27.66 είχε την 11η επίδοση των προκριματικών, πάντως σημείωσε νέο εθνικό ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν 1:28.58 από τις 17 Ιουνίου 2021 στο Βερολίνο.

Τέλος, η Μαρία Τσάκωνα κατέλαβε τη 10η θέση στα προκριματικά των 100μ. πρόσθιο SB5. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ήταν 5η στην δεύτερη προκριματική σειρά, με 2:02.32, επίδοση που όμως δεν της έδωσε το «εισιτήριο» για τον τελικό.