ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Τελικό η Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο

Με τρομερό Πανελλήνιο ρεκόρ (όπου κατάφερε για πρώτη φορά να ρίξει τον χρόνο στο αγώνισμα κάτω από τα 50 δευτερόλεπτα) η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου προκρίθηκε στον τελικό των 50μ. ύπτιο S4, που γίνεται σήμερα στις 12:30 Ελλάδας.

Περιλάμβανε μία πρόκριση σε τελικό για την Ελλάδα το πρωινό πρόγραμμα της κολύμβησης κατά τη 10η μέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων. Ήρθε από την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο, ενώ ο Ιωάννης Κωστάκης και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης δεν μπόρεσαν να κάνουν το ανάλογη βήμα.

Η Σταματοπούλου προκρίθηκε στον τελικό των 50μ. ύπτιο S4, με τρομερό Πανελλήνιο ρεκόρ. Τερμάτισε 1η στην 1η σειρά με 48.36 και με την 2η καλύτερη επίδοση των προκριματικών και κατάφερε για πρώτη φορά στην καριέρα της να ρίξει τον χρόνο στο αγώνισμα κάτω από τα 50 δευτερόλεπτα.

Το προηγούμενο Πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η ίδια με 52.67 από τις 12 Σεπτεμβρίου 2019 στο Λονδίνο. Ο τελικός θα γίνει αργότερα μέσα στην ημέρα (12:30 Ελλάδας) με την Σταματοπούλου να δημιουργεί προσδοκία για μετάλλιο.

Από κει και πέρα ο Ιωάννης Κωστάκης πήρε την 6η θέση στην 1η προκριματική σειρά των 200μ. ελεύθερο S3. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 4:31.22 και με τον 12ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο έμεινε εκτός τελικού.

Επίσης την 5η θέση κατέλαβε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στη 2η προκριματική σειρά των 100μ. πεταλούδα S8. Ο Εβρίτης πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:05.69 και με τον 9ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο έμεινε εκτός τελικού.