ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 25ΑΡΑΣ ΠΙΣΙΝΑΣ: Στον τελικό των 200μ. μεικτής ατομικής ο Ανδρεάς Βαζαίος

Ο Έλληνας κολυμβητής πήρε μία άνετη πρόκριση σήμερα και την Παρασκευή θα αγωνιστεί για το χρυσό μετάλλιο.

Την μάχη του για το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μεικτής ατομικής θα δώσει την Παρασκευή το απόγευμα (17,30 ώρα Ελλάδος) ο Ανδρέας Βαζαίος, μετά την άνετη πρόκριση που πήρε σήμερα για τον τελικό κερδίζοντας στην προκριματική σειρά που συμμετείχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25αρας πισίνας του Καζάν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στον προκριματικό με χρόνο 1:53.08. Θυμίζουμε πως είναι ο κάτοχος του τίτλου, μετά και τη νίκη του στην Γλασκώβη το 2019, η οποία είχε συνδυαστεί και με πανελλήνιο ρεκόρ (1:50.84).

Στην ίδια σειρά με τον Βαζαίο αγωνίστηκε και δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Γιώργος Σπανουδάκης, που τερμάτισε στην 5η θέση και 9η συνολικά με χρόνο 1:56.07, όμως παρά το γεγονος πως κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ, η επίδοσή του δεν στάθηκε αρκετή για να του χαρίσει μία θέση στον μεγάλο αυριανό τελικό. Παραμένει, ωστόσο, ο πρώτος επιλαχών σε περίπτωση που αποσυρθεί κάποιος από τον αυριανό τελικό.