ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 25ΑΡΑΣ ΠΙΣΙΝΑΣ: Συμμετοχή σε δύο ακόμα τελικούς

Μετά τον Ανδρέα Βαζαίο και τον Γιώργο Σπανουδάκη στα 100μ. μικτή ατομική, πέρασαν στον τελικό η Άννα Ντουντουνάκη και ο Απόστολος Χρήστου και η Ελλάδα θα έχει παρουσία σε τρεις τελικούς στη τελευταία μέρα των αγώνων στο Καζάν.

Εξαιρετικό από την αρχή, μέχρι το κλείσιμο του προγράμματος, το σημερινό αποτέλεσμα για την ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας στο Καζάν.

Μετά τη διπλή εξασφαλισμένη παρουσία στον τελικό των 100 μέτρων μικτής ατομικής με τον (πρωταθλητή Ευρώπης στα 200 μ. μικτής ατομικής) Ανδρέα Βαζαίο και τον Γιώργο Σπανουδάκη, η Ελλάδα απόλαυσε την πρόκριση σε δύο ακόμα τελικούς.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό των 100μ. ελεύθερο και σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 46.66. Κατέβηκε τα 47 δευτερόλεπτα, και κατέρριψε την επίδοση του Κριστιάν Γκολομέεβ με 46.72 από τις 16/11/2020. Ο χάλκινος πρωταθλητής στα 100 μ. ύπτιο είχε ατομική επίδοση 47.08.

Λίγη ώρα μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στα 100μ. πεταλούδας, η Άννα Ντουντουνάκη πήρε την πρόκριση για τον τελικό και στα 50μ. πεταλούδας. Με 25.22 (4η καλύτερη επίδοση), που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ (25.51 ήταν το δικό της από το 2019).

Έτσι, η Ελλάδα θα έχει πλούσια συμμετοχή και στο πρόγραμμα της αυριανής τελευταίας μέρας διεκδικώντας διακρίσεις σε τρεις τελικούς.

Τέλος, πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και η Μαρία Θάλεια Δρασίδου (το δεύτερο δικό της σήμερα) στα 50μ. πρόσθιο. Στα ημιτελικά ήταν 7η στη σειρά της με 30.62 και κατέρριψε το δικό της 30.69, από τα προκριματικά.