ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ: Στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης στο Άμπου Ντάμπι

Την πρόκριση στα ημιτελικά των 100μ. ύπτιο εξασφάλισε ο Απόστολος Χρήστου – Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης

Τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των 100μ. του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, στο Αμπου Ντάμπι.

Με άνεση, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στη σειρά του με 50.80 και πέρασε ως έβδομος στο σύνολο στον απογευματινό (16:16) ημιτελικό. Εκεί οι χρόνοι αναμένεται να «κατέβουν» αρκετά (ταχύτεροι το πρωί ήταν ο Βραζιλιάνος Γκιγιέρμε Γκουίντο και ο Πολωνός Κάσπερ Στοκόβσκι με 50.38), αλλά ο Χρήστου με φετινό πανελλήνιο ρεκόρ 49.87 μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις το εισιτήριο για τον αυριανό (17/12) τελικό.

Η πρώτη συμμετοχή της Ελλάδας στο Πρωτάθλημα, ήταν αυτή του Δημήτρη Μάρκου, ο οποίος κατετάγη 26ος στα 400μ. ελεύθερο με 3:44.83, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και πλησιάζει το πανελλήνιο ρεκόρ (3:44.54) του Νίκου Ξυλούρη, από το 2006. Στα 50μ. πρόσθιο γυναικών, η Μαρίλεια Δρασίδου κολύμπησε σε 30.67, ελάχιστα πιο αργά από το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε τον περασμένο μήνα στο Καζάν (30.62), και πήρε την 21η θέση.

Λίγο αργότερα (στις 10:11 ώρα Ελλάδας) αγωνίζεται στα προκριματικά των 200μ. μικτή ατομική ο πρωταθλητής Ευρώπης Ανδρέας Βαζαίος, που συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου.

Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης

Στην 28η θέση τερμάτισε ο Αλκης Κυνηγάκης, στον τελικό της σειράς αγώνων FINA Marathon Swim World Series. Δυστυχώς, ο πρωταθλητής δεν μπόρεσε να «συναγωνιστεί» τα υπόλοιπα μεγάλα ονόματα της κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, και κάλυψε την απόσταση των 10 χλμ. σε 1ωρ.49:35.90.

Νικητής, ήταν ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ (1ωρ.48:09.40), ο οποίος κατέκτησε και το Χρυσό στο Τόκιο.