ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Ε-Ν: Εκτός τελικού με στομαχικές διαταραχές ο Σοφικίτης

Με ενοχλήσεις στο στομάχι έτρεξε ο Βασίλης Σοφικίτης στα προκριματικά των 400 μικτής ατομικής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων κι έμεινε 15ος.

Ένα απρόοπτο πρόβλημα στέρησε από τον Βασίλη Σοφικίτη τη χαρά της συμμετοχής σε τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων-νεανίδων. Στη διοργάνωση, που ολοκληρώνεται απόψε στο «Φόρο Ιτάλικο» της Ρώμης, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπήκε με καλές προϋποθέσεις στα προκριματικά των 400 μικτής ατομικής διότι ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στο στομάχι.

Μολονότι είχε την 4η επίδοση στο αγώνισμα και ήταν σε καλή κατάσταση οι στομαχικές διαταραχές δεν του επέτρεψαν να υλοποιήσει το όνειρό του και να συμμετάσχει στον απογευματινό τελικό. Με χρόνο 4.29.44 ο αθλητής του Ολυμπιακού κατέλαβε την 15η θέση.

Την ίδια θέση κατέλαβε η ομάδα στην σκυτάλη 4Χ100 μικτής ομαδικής με τους Ζιάμπρα, Τσαλιαγκό, Στάμου και Χρυσομάλλη. Ο χρόνος ήταν 3.49.42.

Στομαχικά προβλήματα αντιμετώπισαν πολλά μέλη των αποστολών που διαμένουν στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και φυσικά κάποια μέλη της εθνικής ομάδας.