ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Τεράστια ανατροπή για Χατζηκυριάκο στο πινγκ πονγκ και πρόκριση στο ταμπλό

Στο καθοριστικό ματς της 3ης αγωνιστικής του 1ου γκρουπ ο Μάριος Χατζηκυριάκος βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ από τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι και με εντυπωσιακή εμφάνιση έφτασε στη νίκη με 3-2 και στην πρόκριση στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τριπλή ισοβαθμία.

Στόχος επετεύχθη και με τρομερή ανατροπή για τον Μάριο Χατζηκυριάκο στο πινγκ πονγκ. Στον καθοριστικό αγώνα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων ο 20χρονος πρωταθλητής γύρισε την κατάσταση από 0-2 πίσω στα σετ, κατέβαλλε τον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι με 3-2 και προκρίθηκε ως 2ος από το 1ο γκρουπ στους 10 καλύτερους του Παραολυμπιακού τουρνουά στην κλάση 6 των ορθίων! Μπήκε στο ταμπλό των «16» πραγματοποιώντας τον βασικό του στόχο (είναι ταμπλό με τους δύο πρώτους αθλητές από τα πέντε γκρουπ της αρχικής φάσης) και συνεχίζει το όνειρο αργότερα σήμερα, έχοντας δείξει φυσικά τις δυνατότητες να φτάσει ακόμα πιο ψηλά!

Ο Χατζηκυριπακος βρέθηκε αντιμέτωπος με το φάσμα της δεύτερης ήττας και του αποκλεισμού και βρήκε μεγάλα ψυχικά αποθέματα για να φέρει …τούμπα το παιχνίδι. Έσωσε ματς μπολ για να μειώσει στην παράταση, ισοφάρισε επίσης με οριακή διαφορά και στο καθοριστικό 5ο σετ εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό του ξεκίνημα (8-11, 5-11, 12-10, 11-9, 11-6). Με τη νίκη του δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία στο γκρουπ. Ο Ντετόνι αναδείχτηκε νικητής με συντελεστή +2 από τα δύο παιχνίδια του (5 σετ υπέρ και 2 κατά), ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε με συντελεστή 0 (5-5 στα σετ, καθώς είχε χάσει 3-2 στην πρεμιέρα από τον Βαλέρα), ενώ μένοντας στην 3η θέση αποκλείστηκε το νούμερο 1 της κλάσης ο Ισπανός Αλβάρο Βαλέρα!

Η κλήρωση των νοκ άουτ έφερε τον Χατζηκυριάκο αντιμέτωπο με τον Κινέζο Τσεν Τσάο, που προκρίθηκε με τη 2η θέση από το 5ο γκρουπ. Στις 11:20 ώρα Ελλάδας (17:20 τοπική) γίνεται ο αγώνας στο τραπέζι 1.