ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Στη 16άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U21 ο Σγουρόπουλος

Με δύο νίκες στο στάδιο 2 του απλού ο Γιάννης Σγουρόπουλος εξασφάλισε ήδη την πρωτιά στο 3ο γκρουπ και την πρόκριση στα νοκ άουτ, αντίθετα η Ελισάβετ Τέρπου υπέστη δύο ήττες στο 7ο γκρουπ και μένει έξω από τη συνέχεια.

Άψογο το ξεκίνημα του Γιάννη Σγουρόπουλου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21, που γίνεται στο Σπα του Βελγίου. Στο στάδιο 2 του απλού τού ήταν αρκετή η πρώτη μέρα για να εξασφαλίσει με… στυλ και φαντασία την πρόκριση στη 16άδα. Σημείωσε δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στο 3ο γκρουπ, όπου τέθηκε επικεφαλής και περνάει σίγουρα στο στάδιο 3 και τα νοκ άουτ. Μάλιστα, ό,τι κι αν γίνει στην αυριανή τελευταία αγωνιστική θα προκριθεί με την 1η θέση στο γκρουπ. Στο απλό Νέων γυναικών η Ελισάβετ Τέρπου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, όμως είχε ν’ αντιμετωπίσει πολύ δυνατές αντιπάλους και δεν μπόρεσε ν’ αποφύγει τις ήττες. Υπέστη δύο και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα έχασε και τις πιθανότητες πρόκρισης από το 7ο γκρουπ. Κρατά βεβαίως, το γεγονός ότι εμφανίζεται απόλυτα ανταγωνιστική και θα προσπαθήσει να κλείσει αύριο θετικά τους αγώνες της στο γκρουπ. Στο διπλό μικτό ο Σγουρόπουλος και η Τέρπου αποκλείστηκαν στον 2ο γύρο από γαλλικό ζευγάρι και στο διπλό Νέων γυναικών η πρωταθλήτριά μας με την Πορτογαλίδα συμπαίκτριά της Ράκελ Μάρτινς ηττήθηκαν οριακά στον 1ο γύρο από τουρκικό δίδυμο.

Στο στάδιο 2 των Νέων ανδρών πέρασαν απευθείας τα 8 πρώτα φαβορί του απλού. Ο Σγουρόπουλος άρχισε το μεσημέρι την πορεία του ως επικεφαλής του 3ου γκρουπ και στην 1η αγωνιστική τέθηκε αντιμέτωπος με τον επικίνδυνο Νορβηγό Μπόργκαρ Χάουγκ (νούμερο 24 στα seeding). Βρήκε ρυθμό από την αρχή, επέβαλλε το παιχνίδι του και πήρε τη νίκη με 4-0 σετ. Πίεση ένιωσε κυρίως στο 2ο σετ όταν βρέθηκε πίσω με τρεις πόντους διαφορά (5-8), αλλά κατάφερε ν’ αποφύγει την ισοφάριση διευκολύνοντας το έργο του (11-5, 11-9, 11-5, 11-7).

Το απόγευμα, στη 2η αγωνιστική, ο Ελευσίνιος άσος ήταν ακόμα πιο καλός και πέτυχε σπουδαία νίκη, που πιστοποιεί την εξαιρετική του φόρμα και τον στέλνει ήδη στην πρώτη 16άδα. Κατέβαλε με 4-2 σετ τον Μαξίμ Γκρέμπνεφ, ο οποίος μπορεί να είναι νούμερο 29 του πρωταθλήματος, όμως είχε εντυπωσιάσει στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομαδικού ανδρών-γυναικών και με τη δική του βοήθεια η Ρωσία είχε φτάσει στον τελικό! Επιπλέον, το 2018 και το 2019 αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό νέων! Ο Σγουρόπουλος έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα. Στα πρώτα σετ τού έβγαιναν τα πάντα, επιβλήθηκε κατά κράτος για να φτάσει στο 3-0. Ο Ρώσος φυσιολογικά βελτίωσε την εικόνα του και αντέδρασε. Πήρε δύο στη σειρά, όμως ο πρωταθλητής μας κράτησε την ψυχολογία του κι έφτασε στη νίκη στα έξι σετ εξασφαλίζοντας την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στο στάδιο 3 ό,τι κι αν γίνει αύριο (11-1, 11-5, 11-8, 8-11, 5-11, 11-8).

Στα άλλα ματς του γκρουπ ο Γκρέμπνεφ νίκησε εύκολα στην 1η αγωνιστική τον Γκαμπριέλιους Καμάρα (Νο 56) με 4-0 σετ (11-8, 11-3, 11-4, 11-5) και ο Χάουγκ τον ίδιο αθλητή στη 2η αγωνιστική με 4-1 σετ (9-11, 11-8, 11-7, 11-5, 11-6). Ο Σγουρόπουλος κλείνει τα παιχνίδια του στον όμιλο αύριο στις 13:40 Ελλάδας απέναντι στον Καμάρα και φυσικά είναι στο χέρι του να τα τελειώσει αήττητος. Ακόμα και να χάσει όμως, θα πάει στους 5 βαθμούς και θα προκριθεί ως 1ος από το 3ο γκρουπ, καθώς στο άλλο (και καθοριστικό για την πρόκριση) ματς κοντράρονται ο Γκρέμπνεφ και ο Χάουγκ, που ισοβαθμούν στους 3 βαθμούς κι έχουν ηττηθεί και οι δύο από τον Έλληνα άσο.

Η Τέρπου (νούμερο 27 του πρωταθλήματος) έβγαλε απαιτήσεις και στο στάδιο 2 του απλού και διεκδίκησε δεύτερη πρόκριση με όλες τις δυνάμεις της από το 7ο γκρουπ. Στο ξεκίνημά της κάμφθηκε με 4-2 σετ από την Πολωνή Άννα Βέγκρζιν, αλλά πραγματοποίησε μία ακόμα περήφανη εμφάνιση. Ήταν ματς, στο οποίο μπορούσε να πάρει το δίποντο με βάση την εικόνα και την εξέλιξή του. Μετά το 1-1 η πρωταθλήτριά μας είχε προβάδισμα και στο 3ο και στο 4ο σετ, αλλά τα έχασε οριακά. Στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στο 9ο φαβορί των αγώνων και 1ο στα γκρουπ του σταδίου 1, μία αθλήτρια που το 2019 αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο απλό νεανίδων (6-11, 15-13, 9-11, 9-11, 11-3, 4-11).

Το βράδυ έδωσε μία ακόμα «μάχη», δεν κατάφερε να βγει νικήτρια κι έμεινε εκτός 16άδας. Αντιμετώπισε τη δυνατή Κροάτισσα Χάνα Αράποβιτς, ηττήθηκε με 4-1 σετ (11-8, 7-11, 4-11, 11-13, 9-11) και σε συνδυασμό με την ήττα στην πρεμιέρα του σταδίου 2 από την Πολωνή Άννα Βεγκρζίν εξατμίστηκαν οι ελπίδες της να πλασαριστεί στην πρώτη δυάδα του 7ου γκρουπ και να περάσει στην επόμενη φάση. Πολύ κρίσιμο αποδείχτηκε το 4ο σετ όπου η Τέρπου προηγήθηκε 7-3 κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στα άλλα ματς του γκρουπ η Χάνα Αράποβιτς νίκησε στην πρεμιέρα τη Σέρβα Τιγιάνα Γιόκιτς με 4-3 σετ (11-7, 9-11, 15-13, 8-11, 7-11, 11-4, 11-8) κι αργότερα η Γιόκιτς, που άρχισε σαν επικεφαλής, έχασε και από τη Βέγκρζιν με 4-0 σετ (5-11, 7-11, 5-11, 7-11) και αποκλείεται, όπως κι αν τελειώσει αύριο την προσπάθειά της.

Η Αράποβιτς και η Βεγκρζίν συμπλήρωσαν δύο νίκες κι αυτές προκρίνονται αύριο στο στάδιο 3. Η Τέρπου και η Γιόκιτς έχουν 2 βαθμούς κι αποκλείονται όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα στο μεταξύ τους ματς την Παρασκευή (12:50). Η 21χρονη διεθνής μας πάντως, έχει το κίνητρο να τελειώσει νικηφόρα την παρουσία της και στο Σπα και σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία.

Οι εξελίξεις στα διπλά

Στο διπλό Νέων ανδρών έγινε ταμπλό των «32». Ο Σγουρόπουλος και ο Σιντορένκο, που είναι 4ο φαβορί, προχώρησαν χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί  αντιμετωπίζουν αύριο στις 17:40 Ελλάδας τους Ματσιέ Κολοτζιέτσικ/Βλάντισλαβ Ούρσου από την Αυστρία και τη Μολδαβία αντίστοιχα (στο τραπέζι 2 ο αγώνας και μεταδίδεται ζωντανά από το ettutv). Οι τελευταίοι απέκλεισαν σήμερα στον 1ο γύρο τους Αντόν Λιμόνοφ/Γκονσάλο Γκόμες (Ουκρανία/Πορτογαλία) με 3-1 σετ. Το ελληνορωσικό δίδυμο είναι στο δεύτερο μισό του ταμπλό και στη βάση του, ως 2ο φαβορί, βρίσκονται οι Ρουμάνοι πρωταθλητές Ευρώπης του 2020 Κριστιάν Πλετέα/Ράρες Σίπος.

Στο διπλό Νέων γυναικών έγινε ταμπλό των «32». Η Τέρπου και η Ράκελ Μάρτινς είχαν πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση με τις Τουρκάλες Μπετούλ Νουρ Καχραμάν/Γκιουλ Πέμπε Οσκάγια. Προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά στο τέλος ηττήθηκαν με 3-2 κι έμειναν έξω από τον 2ο γύρο (11-7, 11-13, 11-7, 9-11, 4-11).

Στο διπλό μικτό σχηματίστηκε ταμπλό των «64». Ο Σγουρόπουλος και η Τέρπου είχαν bye στον 1ο γύρο και το βράδυ τέθηκαν αντιμέτωποι με τους Γάλλους Ιρβίν Μπερτράν/Λεϊλί Μοσταφαβί, οι οποίοι νωρίτερα είχαν αποκλείσει με 3-0 σετ τους Λευκορώσους Μιχαήλ Τσανούσκι/Καλίνα Χρίστοβα. Το ελληνικό δίδυμο ήταν αουτσάιντερ, δεν μπόρεσε να πάει κόντρα στα προγνωστικά και ηττήθηκε με 3-0 σετ (5-11, 3-11, 6-11).