ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ: Δύο χάλκινα μετάλλια στα ατομικά του Βαλκανικού πρωταθλήματος νέων

Μετά την 3η θέση στο ομαδικό νέων ήρθαν δύο ακόμη χάλκινα μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα στην ίδια κατηγορία. Τα κατέκτησαν ο Σωκράτης Γιαννούτσος στο απλό, ο ίδιος αθλητής και ο Αλέξανδρος Μαδέσης στο διπλό.

Με την ελληνική πλευρά να κατακτά δύο ακόμη χάλκινα μετάλλια ολοκληρώθηκε σήμερα, στην Αλμπένα της Βουλγαρίας, το 28ο Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων. Τα μετάλλια ήρθαν στην εφηβική κατηγορία, όπως την περασμένη Πέμπτη στο ομαδικό και βασικός πρωταγωνιστής ήταν ο Σωκράτης Γιαννούτσος. Ο 17χρονος διεθνής κατέκτησε την 3η θέση στο απλό, αλλά και στο διπλό με συμπαίκτη τον Αλέξανδρο Μαδέση. Επίσης, καταγράφηκαν αρκετά πλασαρίσματα στις θέσεις 5-8, όπως με τον Ανδρέα Καραμπελιά στο απλό παίδων και τη Λεμονιά Γκαϊντατζή στο απλό κορασίδων. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο μέρος της διοργάνωσης κι εκτός από το χάλκινο μετάλλιο της εθνικής νέων είχαμε την 6η θέση στο ομαδικό παίδων κι επίσης την 6η στο ομαδικό κορασίδων. Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους (τα περισσότερα στις πρώτες διεθνείς εμπειρίες τους) και είχαν την ευκαιρία να μετρήσουν τις δυνάμεις τους μέσα από πολλά και σημαντικά αγωνιστικά τεστ. Στην αποστολή ήταν ακόμη οι έφηβοι Κίμων Μήτκας, Ευστάθιος Μανωλόπουλος, οι παίδες Αλέξανδρος Αλεξόπουλος, Κώστας Μηλικούδης και η κορασίδα Στέλλα Τζαρίδου. Υπεύθυνοι προπονητές ήταν ο Κώστας Μαδέσης και ο Ανέστης Καριοφυλλίδης.

Το απλό νέων προχώρησε από το Σάββατο με το κυρίως ταμπλό. Ο Γιαννούτσος επιβλήθηκε με 4-0 του Βούλγαρου Ζάικοφ και μπήκε στην 8άδα. Στη συνέχεια έκαμψε με 4-2 τον Τούρκο Χακάν και προχώρησε στα ημιτελικά εξασφαλίζοντας θέση στα μετάλλια. Στον ημιτελικό ηττήθηκε με 4-1 από τον Ρουμάνο Ντιμιτρέσκου και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο διπλό νέων ο Μαδέσης και ο Γιαννούτσος εξασφάλισαν το μετάλλιο με οριακή νίκη στα προημιτελικά. Ξεπέρασαν Βόσνιους αθλητές με 3-2 σετ. Στα ημιτελικά το πρωί της Κυριακής το ελληνικό δίδυμο έχασε με 3-0 σετ από τους Πέτροβιτς/Βέσμαρ από τη Σερβία και αρκέστηκε στην 3η θέση. Το σκορ πάντως, διαμορφώθηκε δύσκολα, καθώς στο 1ο και το 2ο σετ Γιαννούτσος και Μαδέσης προηγήθηκαν με 10-6!