Πινγκ πονγκ: Συντριβή για την Μπογκόρια του Γκιώνη στο Europe Cup

Χωρίς να έχει στη σύνθεσή της τον Παναγιώτη Γκιώνη, ο οποίος βγαίνει αυτές τις ημέρες από την καραντίνα έχοντας νοσήσει από κορωνοϊό, η πολωνική Μπογκόρια έχασε 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Europe Cup από την ιταλική Απουάνια Καράρα.

Βαριά ήττα γνώρισε χτες η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη στον πρώτο ημιτελικό του Europe Cup ανδρών. Η πολωνική ομάδα συνετρίβη με 3-0 από τον Απουάνια Καράρα στην Ιταλία, χωρίς να έχει στη σύνθεσή της τον Έλληνα άσο, που μόλις βγαίνει από την καραντίνα έχοντας νοσήσει από κορωνοϊό. Η Μπογκόρια πλήρωσε τις απουσίες της, καθώς της έλειψε και ο ικανότατος νεαρός Μίλος Ρετζίμσκι, που την Πέμπτη κατέκτησε την 1η θέση στο Youth Contender του Σπα στην κατηγορία Under 17.

Το κλαμπ δεν πήρε ούτε σετ προχτές, πάντως η φετινή αλλαγή στο σύστημα των προκρίσεων αφήνει πιθανότητες για την ανατροπή στη ρεβάνς, την προσεχή Τετάρτη, όπου περιμένει να πάει και ο Γκιώνης. Θυμίζουμε ότι σε κάποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται πλέον το «golden match» και μία από αυτές είναι να έχει νικήσει η γηπεδούχος ομάδα με 3-0 στον πρώτο αγώνα και στον δεύτερο ματς να ηττηθεί είτε με το ίδιο σκορ είτε και με 3-1! Τότε οι ομάδες λύνουν τις διαφορές τους σε τρία έξτρα σετ. Ισάριθμα ζευγάρια αντιπάλων παίζουν από ένα σετ και όποια ομάδα φτάσει στην επικράτηση παίρνει και την πρόκριση.