Πινγκ πονγκ: Στις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Τοπ 16 ο Γκιώνης

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Τοπ 16 ο Παναγιώτης Γκιώνης είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον Γερμανό Πάτρικ Φρανζίσκα, νούμερο 2 του τουρνουά και 14 στον κόσμο και αποκλείστηκε με 4-1 σετ

Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο Europe Top 16 Cup, που γίνεται στο Μοντρέ της Ελβετίας. Ο καταξιωμένος πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης αποκλείστηκε με 4-1 σετ από τον Γερμανό Πάτρικ Φρανζίσκα, το 2ο φαβορί των αγώνων και νικητή του 2021 στη Θεσσαλονίκη. Πλασαρίστηκε στις θέσεις 5-8 του ταμπλό και θα φύγει από την ελβετική πόλη με την ικανοποίηση ότι σημείωσε ένα ακόμα πολύ καλό αποτέλεσμα και στα 42 του χρόνια έκανε αισθητή την παρουσία του για πολλοστή φορά σε μεγάλη ατομική διοργάνωση. Μολονότι το πρόβλημα στον αχίλλειο δεν του επιτρέπει ν’ αγωνίζεται με τις καλύτερες προϋποθέσεις, έκανε μεγάλη προσπάθεια και στον 2ο γύρο κόντρα στο νούμερο 14 της παγκόσμιας κατάταξης κι έναν αθλητή, που δεν τον βολεύει κι έχει αρνητική παράδοση απέναντί του. Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, πάλεψε και τα επόμενα σετ κι αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι. Στην 8η συμμετοχή του μέσα σε εννέα χρόνια μπήκε για 5η φορά στα προημιτελικά του ιστορικού event. Στον πάγκο είχε τον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Βατσακλή, που επίσης χαίρεται από την πλευρά του τον θετικό απολογισμό στην 11η παρουσία του σε Τοπ 16.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Φρανζίσκα έδειξε από την αρχή τις ικανότητές του απέναντι στην άμυνα και προηγήθηκε με 6-2. Ο Γκιώνης έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να μειώσει και δεν μπόρεσε να πιέσει.

Στο 2ο σετ ο πρωταθλητής μας έδειξε πιο «ζεστός» και προηγήθηκε με 5-3. Στη συνέχεια αστόχησε σε κάποιες επιθέσεις και είδε τον Γερμανό να προσπερνά, αλλά τελικά χάρη και στα ποιοτικά του σπιν πρώτα έσωσε τρία σετ μπολ (μετά το 7-10) και αργότερα ισοφάρισε στην παράταση.

Στο 3ο σετ ο Φρανζίσκα πίεσε με το σερβίς θέλοντας να βγάλει γρήγορα εκτός θέσης τον Έλληνα άσο. Ξέφυγε με 7-4 και αξιοποίησε το πλεονέκτημα για να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ.

Περίπου ίδια η εικόνα στο 4ο σετ με τον Γκιώνη να μένει πίσω 1-4 και τον Κώστα Βατσακλή να παίρνει τάιμ άουτ. Δεν άλλαξε κάτι γιατί ο Φρανζίσκα δεν επέτρεψε στον Γκιώνη ν’ αλλάξει τον ρυθμό και συνέχισε να είναι σταθερός στην επίθεση. Το 3-1 σετ έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Στο 5ο σετ ο Γκιώνης τα έδωσε όλα για να ξαναμπεί στο ματς, ήταν δυνατός, αλλά ο Φρανζίσκα υπερίσχυσε στα κρίσιμα σημεία. Όπως στο 9-7 όπου στα forehand σπιν του πρώην συμπαίκτη του (χρονιά 2014-2015) στην Μπορούσια Ντίσελντορφ απάντησε με μακρινό backhand σπιν ή στο 9-8 που έπαιξε με πλασέ στα πλάγια και επίθεση στο σώμα. Ο Γκιώνης μείωσε ξανά στον πόντο με εκρηκτικό γύρισμα και επίθεση από την πλευρά του backhand, αλλά αμέσως μετά ο Γερμανός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (6-11, 13-11, 7-11, 7-11, 9-11).

Πέρα από το τρόπαιο στο περσινό Τοπ 16 ο Φρανζίσκα έχει στην πλούσια καριέρα του, μεταξύ άλλων, ένα ολυμπιακό μετάλλιο (ασημένιο στο ομαδικό), τρία μετάλλια σε Παγκόσμια πρωταθλήματα (δύο ασημένια στο ομαδικό και ένα χάλκινο στο διπλό μικτό), τέσσερις πρωτιές σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (τρεις στο ομαδικό και μία στο διπλό ανδρών) και δύο χρυσά σε Ευρωπαϊκούς Αγώνες (ομαδικό και διπλό μικτό).