Champions League πόλο: Ο Άγγελος έστειλε τη Νόβι Μπέογκραντ στον παράδεισο

Δια… χειρός Αγγελου Βλαχόπουλου, η Νόβι Μπέογκραντ προκρίθηκε στον τελικό του Champions League υδατοσφαίρισης, καθώς επικράτησε 14-13 της Μπρέσια, στον ημιτελικό του final-8 που η ίδια φιλοξενεί στο Βελιγράδι.

Ο Έλληνας περιφερειακός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα με πέντε τέρματα (σε ισάριθμες προσπάθειες!), αλλά κυρίως ήταν αυτός που σημείωσε το νικητήριο γκολ με σουτ από την περιφέρεια, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Χωρίς υπερβολή, ο Βλαχόπουλος στην τελευταία περίοδο νίκησε μόνος του την περσινή του ομάδα. Με δύο δικά του συνεχόμενα γκολ, οι Σέρβοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με 12-11, περίπου 3,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Η Μπρέσια ισοφάρισε σε 12-12 και 13-13, στη δεύτερη περίπτωση με τον τερματοφύλακά της, Πέταρ Τεσάνοβιτς, που προωθήθηκε και σκόραρε με τρομερό μακρινό σουτ.

Απέμεναν 22 δευτερόλεπτα, ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς πήρε τάιμ-άουτ, αυτό που σχεδίασε δεν φάνηκε να του βγαίνει, αλλά ο Έλληνας διεθνής πήρε την ευθύνη για το σουτ από τα 6μ., ο Τεσάνοβιτς δεν συγκράτησε τη μπάλα και η Νόβι Μπέογκραντ προκρίθηκε στον τελικό, στην παρθενική χρονιά της στο Champions League.