Α2 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΝΕ Πατρών, με νίκη 21-3

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στην τρίτη φάση της Α2 πόλο ανδρών, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στο ΝΕ Πατρών με 21-3.

Άνετη νίκη για το «τριφύλλι», όπως άλλωστε μαρτυρά και το σκορ, κόντρα στον ΝΕ Πατρών.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη ήταν κυριαρχική καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεχόμενη το πρώτο γκολ στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, τελειώνοντας από την πρώτη περίοδο την υπόθεση νίκη, όταν και προηγήθηκαν με 7-0.

Από εκεί και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κάνουν επίδειξη δύναμης κόντρα στους Πατρινούς. Η άνετη έκβαση του παιχνιδιού έδωσε τη δυνατότητα στον Έλληνα τεχνικό να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες της αποστολής και να δοκιμάσει νέα πράγματα ενόψει της συνέχειας.

Πρωταγωνιστής των «πρασίνων» ήταν ο Καρακάσης, ο οποίος πέτυχε πέντε τέρματα.

Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο Έλληνας προπονητής δήλωσε τα εξής:

«Είμαι χαρούμενος που παίξαμε σοβαρά σε όλη την διάρκεια του ματς και οι μικροί μας έδωσαν έναν ρυθμό που θέλουμε και χρειαζόμαστε. Αύριο τα ματς είναι διαφορετικά και οφείλουμε να είμαστε σοβαροί και πάλι».

Τα οκτάλεπτα: 7-0, 4-0, 5-1, 5-2

Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης): Παλληκάρης, Δανούρδης, Σιαμάς (2), Ξενάκης (3), Κανελλόπουλος, Καρακάσης (5), Αλμύρας (3), Πετρόπουλος (3), Φλάμπουρας, Ορφανός, Τίγκας, Εγνατιάδης (2), Μαλανδράκης (2), Δευτεραίος (1), Λύκαρης, Δαβίλλας.