Εθνική Πόλο Νεανίδων: Έσβησε το όνειρο στον τελικό, αλλά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο

Η Εθνική ομάδα πόλο Νεανίδων ηττήθηκε στον τελικό από τις ΗΠΑ με 10-8 αλλά κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος απέναντι στις ΗΠΑ και ηττήθηκε με 10-8.

Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη έκαναν υπερπροσπάθεια όμως τελικά δεν τα κατάφεραν και έμειναν με το αργυρό μετάλλιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ΗΠΑ να παίρνουν προβάδισμα με δύο τέρματα από νωρίς και την Εθνική να ξεκινά κάπως νευρικά το παιχνίδι.

Οι παίκτριες όμως της Ευτυχίας Καραγιάννη άρχισαν σιγά – σιγά να μπαίνουν στο παιχνίδι σκοράροντας με την Διονυσία Κουρέτα. Οι Αμερικανίδες πήραν και πάλι τον έλεγχο φτάνοντας το παιχνίδι στο 4-1, μέχρι να μειώσει εκ νέου η Κουρέτα.

Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με τις Αμερικανίδες να κάνουν το 5-2, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Η Σιούτη ξεκίνησε με γκολ την αντεπίθεση, με την Τριχά και την Χαλδαίου να φέρνουν το παιχνίδι στο γκολ, με την Σιούτη με το δεύτερο δικό της τέρμα να ισοφαρίζει σε 6-6 στη λήξη του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τις Αμερικανίδες να σκοράρουν και την Ελλάδα να μειώνει συνεχώς, μένοντας κοντά στο σκορ.

Στα τελευταία τρία λεπτά τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη δεν άντεξαν, με τις Αμερικανίδες να παίρνουν τη νίκη με 10-8 και μαζί το χρυσό μετάλλιο.