ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: «Ίδρωσε», αλλά πήρε τη νίκη και την πρόκριση

Η εθνική πόλο «ίδρωσε» να κερδίσει την Ιαπωνία, αλλά με γκολ του Αργυρόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασε στο πολύτιμο 10-9 και διατήρησε το αήττητο.

Η Ελλάδα μετά τα δύο σπουδαία αποτελέσματα που πήρε κόντρα σε Ουγγαρία και Ιταλία παραμένει αήττητη μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου βρέθηκε μια ανάσα από απρόσμενη απώλεια βαθμών, ωστόσο το γκολ του Αργυρόπουλου στα 32” πριν τη λήξη διαμόρφωσε το αποτέλεσμα και χάρισε τη νικη στην Ελλάδα.

Αγωνιστικά, το αντοπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 3-1, όμως η Ιαπωνία βρήκε τις απαντήσεις και πήρε τα ηνία του σκορ με 4-3. Ο Μουρίκης ισοφάρισε σε 4-4 και ο Καπότσης έκανε το 5-5 του ημιχρόνου, αφού είχε μεσολαβήσει νέο γκολ των Ιαπώνων.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου η Ελλάδα βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, όμως Γεννηδουνιάς και Καπότσης το έφεραν ξανά «τούμπα» για το 7-6 της τρίτης περιόδου, ενώ σημαντικές αποκρούσεις πέτυχε ο Ζερδεβάς.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Η Εθνική είχε τον έλεγχο του ματς, όμως ισοφαρίστηκε σε 8-8 και 9-9, πριν ο Στέλιος Αργυρόπουλος δώσει την τελική λύση με γκολ και διαμορφώσει το 10-9.

Σημειώνεται πως με τους τρεις βαθμούς, η «γαλανόλευκη» συγκατοικεί στην πρώτη θέση του ομίλου με την Ιταλία, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους «8» των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-4, 2-1, 3-3.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ταναμούρα, Αντάτσι 3, Κόπου, Σίγκα, Γιοσίντα 1, Σουζούκι, Σιμίζου, Τακάτα, Αράι 2, Ινάμπα 2, Οκάουα, Αράκι.