ΠΟΛΟ: Ο ΝΟ Βουλιαγμένης τον πανελλήνιο τίτλο στους Νέους άνδρες

Στην τελευταία περίοδο κρίθηκε ο αγώνας με την ομάδα του Λαιμού να κάνει ξέσπασμα, έχοντας πρωταγωνιστές τους Χαλυβόπουλο και Τσαταλιό, που πέτυχαν 5 και 4 γκολ αντίστοιχα.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας στο πόλο Νέων ανδρών (αθλητές έως 19 ετών) για τη σεζόν 2020-2021. Στη διοργάνωση, που έγινε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, η ομάδα του Κώστα Σπηλιόπουλου επιβλήθηκε στον τελικό 11-6 του ΝΟ Χανίων και κατέκτησε το τρόπαιο. Την 3η θέση πήρε ο Ολυμπιακός.

Η νίκη για την ομάδα του Λαιμού ήρθε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ. Στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου προηγείτο 5-3 και χρειάστηκε ένα επιθετικό ντεμαράζ στην τελευταία περίοδο για να εξασφαλίσει τη νίκη. Για πρωταγωνιστές είχε τους Χαλυβόπουλο και Τσαταλιό, οι οποίοι πέτυχαν 5 και 4 γκολ αντίστοιχα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 1-2, 3-6.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Χατζηδάκης): Κουτρουλάκης, Μπουρίκας, Γουρνιεζάκης, Μανουσάκης, Ζουράρης 1, Τριποδάκης, Παπαμανωλιουδάκης, Πρωϊμάκης 1, Νικολαϊδης 1, Κανδανολέων 2, Σπαχιτς 1, Ασγουδάκης, Ορφανουδάκης, Φαντριδάκης, Αρετάκης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Σπηλιόπουλος): Ανδρεάδης, Βλάσσης Δ., Βλάσσης Άδ. 1. Κωνσταντόπουλος 1, Χαλυβόπουλος 5, Χαλκιάς, Καστρινάκης, Παπανικολάου, Σπηλιόπουλος, Τσαταλιός 4, Σαπουνάκης, Γιάτσιος, Μάμαλης, Βαλαβάνης, Γεωργιακάκης.

Νωρίτερα, στον «μικρό» τελικό της διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός νίκησε 10-8 τον ΠΑΟΚ και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ για τις θέσεις 5-6 ο Πανιώνιος κατέβαλλε τον ΟΥΚ Βόλου με 9-6.