ΕΛΛΑΔΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ 9-6: Η εθνική πόλο στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων!

Δεν είναι όνειρο, είναι πραγματικότητα! Η ομάδα – θαύμα της εθνικής πόλο στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων με δεύτερο θρίαμβο (9-6) επί των Ούγγρων

Το «γαλάζιο υποβρύχιο» στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά πόλο! Η ομάδα – όνειρο του Θοδωρή Βλάχου, αυτή η τρελή παρέα του Φουντούλη, του Γενηδουνιά, του Ζερδεβά, του Αργυρόπουλου και όλων των παιδιών που εδώ και δέκα μέρες συγγράφουν το πιο όμορφο «γαλανόλευκο» παραμύθι στο Τόκιο, βρίσκονται πλέον ένα βήμα από την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου των Ολυμπιακών Αγώνων! Όχι δεν είναι όνειρο! Είναι η επιβράβευση μιας ομάδας και ενός αθλήματος που πάντα κράταγαν ψηλά τη γαλανόλευκη σημαία και που ήρθε η ώρα τους να την υψώσουν στα… ουράνια της αθλητικής αθανασίας!

Με την Ουγγαρία ξεκίνησε αυτή η ονειρεμένη πορεία στην Ιαπωνία, με τους Μαγυάρους σφραγίστηκε η κατάκτηση του πρώτου ολυμπιακού μεταλλίου για μια ομάδα που εδώ και δεκαετίες έχει μάθει να μας κάνει περήφανους! Το τελικό 9-6, το οποίο υπέγραψε το θρίαμβο της εθνικής μας στον ημιτελικό, υπό άλλες συνθήκες, θα αποτελούσε αφορμή για σαμπάνιες. Όχι, όμως… Υπάρχει ένα βήμα ακόμα για να γραφτεί ένα αληθινό έπος: Γιατί αυτή η ομαδάρα δεν συμβιβάζεται πλέον με τίποτα λιγότερο από το χρυσό!

ΤΟ ΠΗΡΕ …ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλά ο Αργυρόπουλος ίσως αποτέλεσε το κρυφό όπλο. Ήταν εκτελεστής, δημιουργός, πήρε αποβολές και γενικά έκανε άνω κάτω τους Ούγγρους. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο 8λεπτο κι εκεί η εθνική μας ήταν άψογη. Η άμυνα ήταν και πάλι το βασικό της όπλο, παράλληλα η ομάδα βελτίωσε την εικόνα της στην επίθεση βρίσκοντας γκολ κι από κλασικούς σκόρερ και τίποτα πια δεν τη σταματούσε. Μπήκε στον τελικό (όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Σερβία ή την Ισπανία), εξασφάλισε θέση στο βάθρο για πρώτη φορά και το δείχνει ξεκάθαρα ότι έχει τη δυνατότητα να φτάσει στην κορυφή του κόσμου!

Στην ισορροπημένη 1η περίοδο χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο δίλεπτο για ν’ ανοίξει το σκορ. Το κατάφερε η εθνική μας ομάδα παίρνοντας και ψυχολογία, καθώς βελτίωσε τα ποσοστά της στον παίκτη παραπάνω. Μετά το 1-0 από τον Αργυρόπουλο μάλιστα, ήρθε γρήγορα το 2-0 από τον Γκιουβέτση (2/5 το ποσοστό εκείνη τη στιγμή). Η Ουγγαρία, που επίσης είχε αφήσει αναξιοποίητο το αριθμητικό πλεονέκτημα στις πρώτες τρεις προσπάθειες μπόρεσε να μειώσει σε 2-1 στο φινάλε του οκταλέπτου με τον Βάμος (1/4).

ΑΜΥΝΑ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΟΚ ΑΟΥΤ ΜΑΤΣ

Εξαιρετική αρχή στη 2η περίοδο με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να γυρίζει θαυμάσια στη θέση του φουνταριστού για να πετύχει το 3-1.

Οι Ούγγροι μείωσαν γρήγορα με υπέροχο αριστερό σουτ του Ζάλαγκι και μετά σε κλειστό παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσέχουν κυρίως τις άμυνες για να μείνει στο 1-1 το επί μέρους σκορ. Η άμυνα, που ήταν το μεγάλο ατού και στον προημιτελικό με το Μαυροβούνιο.

Ο Παστόρ με σουτ κάτω από τα μπλοκ στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 3-3. Η Ελλάδα έχασε δύο ανάλογες ευκαιρίες, όμως στην 3η έδωσε ξανά τη λύση ο Αργυρόπουλος για το 4-3. Με την ίδια συνθήκη προχώρησε το 3ο οκτάλεπτο. Οι Μαγυάροι έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια με τον πρώτο σκόρερ τους στα προημιτελικά, τον Μάνχερς, ώσπου ο Αργυρόπουλος κινήθηκε πολύ καλά στην αντίπαλη εστία και της κατάφερε νέο χτύπημα για το 5-4.

«ΧΤΥΠΗΣΕ» ΣΤΟΝ ΠΑΙΚΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ

Με Δερβίση και Παπαναστασίου να έχουν βγει από το ματς με αποβολές συνέχισε στην τελευταία περίοδο η εθνική μας. Οι Ούγγροι ισοφάρισαν εκ νέου στα 6.28 πριν το τέλος με σουτ από τα πλάγια του Μάνχερς. Η απάντηση όμως, ήταν άμεση με έξυπνο σουτ του Φουντούλη και πέντε λεπτά πριν από το φινάλε «μίλησε» και ο Άγγελος Βλαχόπουλος με άπιαστο σουτ στον παίκτη παραπάνω για το 7-5.

Ο Ντ. Βάργκα μείωσε σε 7-6, όμως το  μομέντουμ ήταν πια με την ελληνική πλευρά.

Σε ιδανική χρονική στιγμή η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου εκμεταλλεύτηκε ξανά το αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Γκιουβέτση να σημειώνει το 8-6 και να πανηγυρίζει έξαλλα. Το 9-6 με τρομερό σουτ από τον Σκουμπάκη στο 2.19 πριν το τέλος ήταν η χαριστική βολή στους Ούγγρους. Το προπονητικό επιτελείο και όλοι οι αθλητές άρχισαν να πανηγυρίζουν πριν τελειώσει το ματς για ένα επίτευγμα, μία τεράστια επιτυχία και παράλληλα άρχισαν να σκέφτονται τη νέα τεράστια πρόκληση να φορέσουν στο στήθος το χρυσό μετάλλιο!

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 2-2, 4-2

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 2, Βλαχόπουλος 1.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Ανγκιαλ, Μάνχερζ 2, Ζάλακνι 1, Βάμος 1, Χοζνιάνσκι, Παζτόρ 1, Γιάνσκικ, Εντερλι, Βάργκα 1, Μέτσεϊ, Χάραϊ