LΕN Champions League: Η Μπαρτσελονέτα έσπασε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού

EUROKINISSI

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στο LΕN Champions League, στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», με 9-7 από την Μπαρτσελονέτα.

Η αστοχία στον παίκτη παραπάνω στοίχισε στον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του LΕN Champions League με την Μπαρτσελονέτα στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» και το νικηφόρο ερυθρόλευκο σερί έλαβε τέλος.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην πρώτη θέση με 12 βαθμούς αλλά οι Καταλανοί αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα και πήραν μεγάλη νίκη με σκορ 9-6. Πήγε έτσι στράφι άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Φιλίποβιτς.

Η ήτα αυτή στερεί από τον Ολυμπιακό την πρώτη θέση, αλλά όχι τις πάρα πολλές ελπίδες που έχει για την πρόκριση στο final eight της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο δεύτερο οκτάλεπτο με 3-2,  αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος, αφού δέχτηκε γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Φαμέρα.

Στο 3:11 της τρίτης περιόδου ο Μουρίκης αποχώρησε με σκίσιμο στο μάτι στη φάση της ισοφάρισης σε 6-6 από τον Μουνιαρίθ, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε και το τρίτο οκτάλεπτο βρήκε και πάλι τις δύο ομάδες ισόπαλες (6-6).

Ο Μουρίκης επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο και άστοχησε από κοντά στο 5:13 για να δώσει και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Στο 3:24 η Μπαρτσελονέτα πέτυχε το 7-6 με τον Περόνε παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω (αποβολές Φουντούλη και Φιλίποβιτς) και ο ίδιος παίκτης στην κόντρα σημείωσε το 8-6 μ 3:03 να απομένουν, χαρίζοντας ουσιαστικά στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη.

Τα οχτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Βάμος 2, Δερβίσης, Φιλίποβιτς, Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Παπαναστασίου, Γκίλλας 1, Μπίγιατς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουνιαρίθ 2, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιαγιάρ, Πολ Γαρθία, Ταχούλ, 2 Περόνε 3, Μπιέλ, Μπούστος, Πόρτερ.