Μπαρτσελονέτα - Ολυμπιακός 10-5: Βούλιαξε στο δεύτερο ημίχρονο

Η κακή τρίτη περίοδος, όπου δέχτηκε τρία γκολ και δεν πέτυχε κανένα, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη φετινή ήττα του από την Μπαρτσελονέτα.

Ένα παιχνίδι που το είχε φέρει στα μέτρα και μπορούσε να το κερδίσει, ο Ολυμπιακός το έχασε από την Μπαρτσελονέτα στην Καταλωνία και αποχαιρέτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο του Champions League.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 3-2, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά έκτοτε έχασαν το δρόμο προς την αντίπαλη εστία με τον τερματοφύλακα της εθνικής Ισπανίας, Αγκίρε να μοιάζει ανίκητος.

Η Μπαρτσελονέτα ισοφάρισε σε 3-3 και με τρία αναπάντητα γκολ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 6-3, ένα σκορ που δεν κατάφερε να ανατρέψει ο Ολυμπιακός στα οχτώ λεπτά που απέμειναν για να ολοκληρωθεί ο αγώνας. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πειραιώτες βρήκαν ξανά δίχτυα ύστερα από 12 λεπτά με πέναλτι του Γενηδουνιά.

H Μπαρτσελονέτα είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει φέτος τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-0, 4-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Γούβης, Φουντούλης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας, Μπίγιατς.