Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 7-14: Στα ημιτελικά οι ερυθρόλευκοι - Επόμενος αντίπαλος ο Πανιώνιος

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Ολυμπιακός απέκλεισε με 2-0 νίκες τον Παναθηναϊκό και πέρασε στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος της Α1 όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο.

Εντυπωσιακός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο κολυμβητήριο του πάρκου Γουδή, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 14-7 και εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά της Α1 πόλο ανδρών, καθώς διπλασίασε τις νίκες του επί των πρασίνων.

Η άμυνα της ομάδας του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς επέτρεψε μόνο ένα γκολ στους αντιπάλους της στο πρώτο ημίχρονο κι άλλο ένα στην τρίτη περίοδο, με το δείκτη του σκορ να έχει ανέβει στο 9-2. Το τελευταίο οχτάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Πανιώνιο, ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με μειονέκτημα έδρας κόντρα στον ΓΣ Περιστερίου.

Οχτάλεπτα: 0-3, 1-2, 1-4, 5-5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Θανάσης Ηρειώτης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντζιτς, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 1, Βασιλάκης, Σιαμάς Χρ. 2, Ζερβουδάκης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 4, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης 1.