ΠΟΛΟ: Το 2 στα 2 η εθνική νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Χάρη σε πολύ δυνατό τέταρτο 8λεπτο η εθνική μας ομάδα έφτασε στην επικράτηση, που την κάνει μεγάλο φαβορί για την 1η θέση στον όμιλό της.

Κοντά στην πραγματοποίηση του πρώτου της στόχου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σίμπενικ βρίσκεται η εθνική μας ομάδα πόλο των νεανίδων. Το μεσημέρι πέτυχε πολύτιμη νίκη με 10-7 εναντίον της Ολλανδίας, έκανε το 2 στα 2 στις ισάριθμες αγωνιστικές και με 6 βαθμούς είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την 1η θέση στον όμιλο.

Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες (3-3) και στο ημίχρονο, το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου είχε οριακό προβάδισμα με 5-4. Στην τρίτη περίοδο, η Ολλανδία ισοφάρισε, όμως η εθνική μας ομάδα ανέβασε ρυθμό στο τέλος του αγώνα και με επιμέρους σκορ 4-1 πήρε τη νίκη με 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 1-2 , 2-1 , 1-4

Ελλάδα: Καραγιάννη, Σάντα 2, Γκοτζιά, Σιούτη, Τσιμάρα 2, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κυριακάκη, Ανδρεάδη, Τριχά 3, Λασκαρίδου, Κουρέτα, Μήτσου

Ολλανδία: Μπάκερ, Ντε Βρις 4, Ντεν Ούντεν, Μουλχουίζεν 3, Ρέκεβις, Βαν Ντε Γκέιν, Βαν Γουινγκέρντεν, Σλοτ, Τζούτε, Βόορντοου, Ρόιγεν, Ντίκμανς, Βαν Λέουβεν