Ελλάδα - Γαλλία 15-7: Πρόκριση στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού με την Ισπανία και στο βάθος… Παρίσι

Η εθνική ομάδα πόλο γυναικών νίκησε άνετα την Γαλλία με 15-7 και πέρασε στα ημιτελικά για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, εκεί όπου την περιμένει η κάτοχος του τίτλου Ισπανία.

Η εθνική ομάδα πόλο γυναικών έκανε πάρτι απέναντι στην Γαλλία, στο δεύτερο ημίχρονο στον προημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, και με σκορ 15-7 πήρε την πρόκριση για την «ζώνη των μεταλλίων».

Στο πρώτο οκτάλεπτο η «γαλανόλευκη» μπήκε πολύ δυνατά, παρά τις απουσίες των Βάσω Πλευρίτου και Έλενας Ελληνιάδη, και προηγήθηκε με 3-0, για έρθει η γαλλική απάντηση με ένα σερί 4-0 και το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα. Με το ημίχρονο να λήγει στο 6-5 υπέρ της Ελλάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελληνίδες παίκτριες μάζεψαν την άμυνα την άμυνα τους βάζοντας δύσκολα στις Γαλλίδες και κάπου εκεί ξεκίνησε το «πάρτι». Το 6-5 του ημιχρόνου έγινε 10-5 «βυθίζοντας» την Γαλλία που έψαχνε πλέον μια απίστευτη ανατροπή. Έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία με το τελικό 15-7 , ίσως, να αδικέι και λίγο τις ηττημένες.

Στον ημιτελικό η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου Ισπανία, στην ρεβάνς του χαμένου τελικού του 2022 στο Σπλιτ. Με την πρόκριση της η Εθνική εξασφάλισε την πρόκριση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ εκτός από το μετάλλιο, η «γαλανόλευκη» διεκδικεί πλέον και το το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 4-1, 5-1

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Σάντα 1, Γιαννοπούλου 2, Τορνάρου, Σταματοπούλου
ΓΑΛΛΙΑ (Τεό Λοράντος): Ρικρόου, Αντρές, Αρντί, Μπουλούκμπατσι 1, Γκιγέ 1, Χέρτζκα, Νταλιέν 1, Μπατί 1, Βερνού, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Ντολ 2, Μαρτινό-Περέ

*Εκτός ελληνικής αποστολής έμειναν η Βάσω Πλευρίτου και η Ελενα Ελληνιάδη.