Ισπανία – Ελλάδα 16-8: Εχασε την πρωτιά με βαριά ήττα

Η Εθνική πόλο γυναικών γνώρισε βαριά ήττα από την Ισπανία με 16-8 και θα ψάξει την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, μέσω των χιαστί αγώνων.

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών ηττήθηκε από την Ισπανία με 16-8 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η Εθνική ομάδα μπορεί να ξεκίνησε δυνατά και να προηγήθηκε με 2-1 με τα γκολ των Ντίνου και Ξενάκη αλλά οι Ισπανίδες ήταν πιο αποφασισμένες και πιο συγκεντρωμένες, ανατρέποντας γρήγορα την κατάσταση. Άρχικά μείωσαν σε 2-2 πριν από την λήξη του πρώτου οκταλέπτου και εκμεταλλευόμενες την αδυναμία της Εθνικής στις επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω (3/14 σε όλο το παιχνίδι) «έτρεξαν» ένα 5-2 στην δεύτερη περίοδο και απέκτησαν το πάνω χέρι.

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκε ο αγώνας σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με την τερματοφύλακα της Ισπανίας να κατεβάζει ρολά επιτρέποντας στις συμπαίκτριες της να ανοίξουν περισσότερο την «ψαλίδα», κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το επιμέρους 4-2 και συνολικό σκορ 11- 6 έδειχναν να κλειδώνουν νωρίς την νίκη. Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο απέκτησε γρήγορα διαδικαστικό χαρακτήρα με την ισπανική ομάδα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να φτάνει την διαφορά στο «double score» και το τελικό 16-8.

Επόμενος αγώνας την ομάδα πόλο γυναικών, η τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Β ομίλου απέναντι στην Κίνα την Πέμπτη (8/2) με σκοπό την νίκη που θα μας δώσει την δεύτερη θέση.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-2, 4-2, 5-2.

Ισπανία (Οκα): Έστερ, Εσπάρ 2, Ορτίθ 5, Πέρεζ, Κρέσπι, Έλενα Ρουίθ 1, Φόρκα 2, Κάμους, Γκαρσία 3, Λέιτον 1, Τέρε, Αριάντα Ρουίθ 1, Πιράλκοβα 1.

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Ελληνιάδη, Τριχά.