Εθνική πόλο ανδρών: Χόρεψε «σάμπα» τη Βραζιλία - Επιβλητική νίκη με 23-4

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών χόρεψε «σάμπα» τη Βραζιλία στη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου στη Ντόχα και πλέον περιμένει το καθοριστικό ματς με τη Γαλλία την Παρασκευή (09/02) για την απευθείας πρόκριση στην οκτάδα.

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών διέλυσε 23-4 τη Βραζιλία και έκανε μια καλή προπόνηση εν όψει της συνέχειας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου, που διεξάγεται στη Ντόχα. Στη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε με μια επιβλητική νίκη και πλέον περιμένει το ματς της Παρασκευής (09/02, 18.00) κόντρα στη Γαλλία, όπου με νίκη θα πάρει την απευθείας πρόκριση για την οκτάδα.

Αν υπάρχει ένα μεγάλο κέρδος στο ματς με τη Βραζιλία για την Εθνική ομάδα είναι η συνέπεια που έδειξε στην άμυνα, καθώς δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε ένα διάστημα 3,5 λεπτών στην πρώτη περίοδο και από εκεί και πέρα «κατέβασε ρολά» και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δέχθηκε μόλις ένα.

Ο Θοδωρής Βλάχος αυτή τη φορά έδωσε… ρεπό στον Αγγελο Βλαχόπουλο (στην πρεμιέρα δεν είχε παίξει ο Γιάννης Φουντούλης), ενώ ο Νίκος Παπανικολάου έκανε ντεμπούτο σε μεγάλη διοργάνωση, παίρνοντας τη θέση του Ζαννή Αλαφραγκή. Η Εθνική δέχθηκε τρία γκολ στην πρώτη περίοδο, αλλά επιθετικά βρήκε από το ξεκίνημα ρυθμό, «χτύπησε» από την περιφέρεια και στην κόντρα και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες. Οταν οι διεθνείς άρχισαν να πρεσάρουν, οι Βραζιλιάνοι δεν είχαν απαντήσεις και έμειναν «άσφαιροι» για 24 λεπτά, με την ελληνική ομάδα να πετυχαίνει 20 αναπάντητα γκολ!

Οι δύο τερματοφύλακες μοιράστηκαν το χρόνο συμμετοχής, με τον Μάνο Ζερδεβά και ξεκινάει και τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο να τον αντικαθιστά στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Σκόραραν όλοι οι παίκτες πλην του Γκιουβέτση, με τον Παπανικολάου να σημειώνει κι αυτός το παρθενικό του γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Εθνική είχε 6/8 με παίκτη παραπάνω, 5/5 πέναλτι, 6 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού, 3 στην κόντρα και 1 με μπάσιμο.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-0, 6-0, 7-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 3, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης 1, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος 3, Παπανικολάου 1

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπάρμπαρο Ντίας): Μπαρέλα, Καμπράλ, Ναρντάκι, Κοουτίνιο, Αντράντε, Ρ. Ρεάλ, Π. Ρεάλ 1, Πιρές 2, Ντα Σίλβα, Γκιμαράες 1, Σίλβα, Μέντες, Καρσαλάντε