Ιταλία – Ελλάδα 14- 12: Και τώρα ημιτελικός με την Ουγγαρία

Η Εθνική Πόλο Γυναικών νίκησε την Ιταλία με – και πάει με φόρα στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ντόχα εκεί όπου την περιμένει η Ουγγαρία.

Η Εθνική Πόλο Γυναικών νίκησε για ακόμα μια φορά την Ιταλία, αντίπαλος της Ελλάδας και στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, και πάει με ψυχολογία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ντόχα, όπου την περιμένει η Ουγγαρία.

Με όπλο την άμυνα η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση, έχοντας στα υπέρ της και την ψυχολογία καθώς μόλις έναν μήνα πριν νίκησαν και πάλι επί του σημερινού της αντιπάλου και «πατησαν» στην τρίτη θέση της Ευρώπης. Έτσι το ημίχρονο έλειψε με, τις Ιταλίδες να έχουν σκοράρει ελάχιστα, και το 7-3 υπέρ της Ελλάδας.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική παρέμεινε ψύχραιμη και έχοντας ζεστή την  Ειρήνη Νίνου, που σκόραρε σε κρίσιμα σημεία, ξέφυγε με 12-7 στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου.

Έτσι, μετέτρεψαν τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία και με τελικό σκορ 14-12 πέρασαν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 3-4, 4-4, 5-3

Οι συνθέσεις:
ΙΤΑΛΙΑ (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι 2, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζουστίνι 2, Μπετίνι 2, Πικότσι 3, Μπιανκόνι, Παλμιέρι, Μαρλέτα, Κοκιέρε 1, Βιακάβα, Μπαντσέλι
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 5, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου