Φερεντσβάρος - Ολυμπιακός 11-9: Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν στη Βουδαπέστη

Ο Ολυμπιακός πάλεψε παρά τις πολλές απουσίες του, αλλά ηττήθηκε από τη Φερεντσβάρος με 11-9 στη δεύτερη φάση του Champions League.

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα του αγώνα με το γκολ του Αργυρόπουλου, βρήκε δυο γρήγορες απαντήσεις με Γενηδουνιά και Βάμος.

Η πρώτη περίοδος έληξε 3-2 με τη Φερεντσβάρος σε θέση οδηγού.

Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες ήταν αρκετά ανταγωνιστικές μεταξύ τους, σημειώνοντας από δυο τέρματα (5-4 το σκορ).

Το τρίτο οκτάλεπτο, με τις δυο αποβολές του Βάμος, οι «ερυθρόλευκοι» βρεθήκαν στο –3 (7-4) και το έργο τους έγινε πολύ δύσκολο.

Στην τέταρτη περίοδο, παρά τα πέντε γκολ, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 2-0, 4-5.

Φερεντσβάρος (Μπάλαζ Νιέκι): Ζάκονι, Μάντιτς 3, Μόλναρ, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 4, Ντι Σόμα 1, Φέκετε, Βιγκβάρι 1, Νέμετ, Νάγκι 1, Γιάνσικ 1, Νταμόντε, Βόγκελ.

Ολυμπιακός (Χρβόγιε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Βάμος 1, Γενουδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Χαλυβόπουλος, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου, Γκίλλας, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος

Η 2η αγωνιστική (20/3): Ολυμπιακός-Μπαρτσελονέτα, Μπρέσια-Φερεντσβάρος