Προ Ρέκο-Ολυμπιακός 13-11 πεν: Πικρός αποκλεισμός για τους «ερυθρόλευκους» μαχητές

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω σε ολόκληρο το παιχνίδι, πέρασε μπροστά με απίστευτη μάχη στο τέλος, όμως ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι από τη σπουδαία Προ Ρέκο…

Έδωσε μία σπουδαία μάχη απέναντι στην – τρεις σερί χρονιές – πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο, όμως αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν κοντά στην πρόκριση στον τελικό του LEN Champions League, όμως δε τα κατάφεραν.

Δύσκολο ξεκίνημα

Λάθη, βιασύνες και χαμένες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω έκαναν νωρίς δύσκολο το έργο του Ολυμπιακού, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό, όταν ο Ετσενίκε εκμεταλλεύτηκε την κόντρα και σκόραρε.

Στο τρίτο λεπτό, η Προ Ρέκο έκανε δύο τα τέρματά της με τον Κανέλα. ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του οκταλέπτου, ο Κοντέμι έκανε το 3-0. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει εκτελέσεις και αυτό ήταν ένα από τα ζητούμενα για τη συνέχεια.

Το πρώτο «ερυθρόλευκο» γκολ ήρθε από τον Γενηδουνιά, που μείωσε στα δύο γκολ, εκμεταλλευόμενος τις μεγάλες αποκρούσεις του Μπίγιατς. Πολύ γρήγορα, ο Γιάνγκερ απάντησε για τους Ιταλούς, όμως ο Βάμος είπε την τελευταία κουβέντα του ημιχρόνου (4-2).

Σπουδαία αντεπίθεση, αλλά…

Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να βρίσκει τις λύσεις και πλέον ήθελε ένα ξέσπασμα. Αυτό ήρθε πάρα πολύ γρήγορα, αφού Φουντούλης και Παπαναστασίου εκμεταλλεύτηκαν τον παραπάνω σε δύο περιπτώσεις μέσα σε ένα λεπτό και ισοφάρισαν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χάλοκ έβαλε ξανά μπροστά τους πρωταθλητές Ευρώπης, όμως ο Νικολαϊδης κέρδισε το πέναλτι από τον Κάκαρη και ο Γενηδουνιάς ευστόχησε για την ισοφάριση.

Η Ρέκο, όμως, έδειξε μέταλλο και ψυχραιμία και μετά από τάιμ άουτ πήρε ξανά τον έλεγχο. Ο Ντι Φούλβιο έκανε το 6-5 και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιάνγκερ έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων, λίγο αφού η ομάδα του Κόλιανιν σπατάλησε μία ακόμα επίθεση με παίκτη παραπάνω.

Θρυλική προσπάθεια

Με πραγματική μαχητική ψυχή, οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο αποφασισμένοι να αφήσουν και την τελευταία τους ανάσα. Πράγματι, ο Αλαφραγκής σκόραρε στα 40 δευτερόλεπτα στον παραπάνω και έφερε πιο κοντά το όνειρο της ανατροπής.

Μία ασυνεννοησία στην άμυνα, όμως, άφησε τον Ζαλανκί να σηκωθεί μόνος του και εκείνος δε συγχώρησε, κάνοντας το 8-6.  Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, το οποίο επιβεβαιώθηκε από το replay και ο Βάμος σκόραρε ξανά, μειώνοντας. Κατευθείαν, οι Πειραιώτες πήραν τη μπάλα από επιθετικό φάουλ της Ρέκο και ο Δήμου έβαλε ένα σπουδαίο γκολ για την ισοφάριση.

Νέα τεράστια επέμβαση από τον Μπίγιατς και νέο σπουδαίο τέρμα από τον φοβερό Ντίνο Γενηδουνιά, που έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά. Λιγότερο από δύο λεπτά πριν τη λήξη, η Προ Ρέκο εκμεταλλεύτηκε τον παραπάνω και ισοφάρισε με ωραίο γκολ του Ντι Φούλβιο.

Στην επόμενη επίθεση, το σουτ του Βάμος έμεινε στο μπλοκ της αμυνόμενης Προ Ρέκο, που δεν κατάφερε να «σπάσει» αμέσως μετά την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Ο Βάμος πήρε ακόμα μία προσπάθεια, όμως ούτε αυτή ήταν καλή και κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντελ Λούνγκο. Η Προ Ρέκο έχασε την τελευταία επίθεση του αγώνα, παρότι είχε παίκτη παραπάνω και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί που… σπάνε οι καρδιές

Πρώτοι εκτέλεσαν οι Ιταλοί με τον Ντι Φούλβιο, που ήταν εύστοχος (10-9).

Για τον Ολυμπιακό εκτέλεσε ο Βάμος, κάνοντας το 10-10.

Και πάλι εύστοχη η Ρέκο με τον Ζαλανκί. (11-10)

Ισοφάρισε ο Γενηδουνιάς (11-11).

Ο Γιάγκερ σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά κόντρα στον Ζερδεβά (12-11)

Ο Δήμου ήταν άστοχος και έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς (12-11)

Ο Κοντέμι διπλασίασε τη διαφορά και κόλλησε τον Ολυμπιακό στον τοίχο (13-11)

Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Νέγκρι, απέκρουσε το σουτ του Γκίλλα και χάρισε την πρόκριση στην Προ Ρέκο (13-11)