Ολυμπιακός-Νόβι Μπέογκραντ 9-6: Εκανε πράξη την υπόσχεση και τελείωσε την σεζόν με νίκη

Ο Ολυμπιακός, μπορεί να μην κατάφερε να βρίσκεται στον μεγάλο τελικό του Len Champions League στο πόλο ανδρών, αλλά έκανε πράξη την υπόσχεση του και τερμάτισε την σεζόν με νίκη απέναντι στην Νόβι Μπέογκραντ (9-6) που του δίνει και την τρίτη θέση στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Νόβι Μπέογραντ, των πρώην «ερυθρόλευκων», Δημήτρη Σκουμπάκη και Αγγελου Βλαχόπουλου στον μικρό τελικό του Final Four του Len Champions League με 9-6 και κατέκτησε την τρίτη θέση της μεγαλύτερης ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωσης στο πόλο.

Oι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από το πρώτο οκτάλεπτο ότι δεν ήταν «κούφια» λόγια οι δηλώσεις για το κίνητρο και την θέληση για νίκη στον μικρό τελικό του  Len Champions League. Οι παίκτες του Χρβόγε Κόλιανιν ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο λεπτό και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +3 και το υπέρ του 4-1.

Οι Σέρβοι γύρισαν προσωρινά στο ματς, στην αρχή της δεύτερης περιόδου όταν, μετά από διαδοχικά εύστοχα πέναλτι για το 4-3. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός είχε έναν επιθετικό μονόλογο ανοίγοντας και πάλι την διαφορά, αυτήν την φορά στο +4 (7-3). Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι τυπικά φιλοξενούμενοι, βρήκαν ένα τέρμα για να κλείσει τι σκορ ημιχρόνου με το «ερυθρόλευκο».Δείγμα της απίστευτης άμυνας των Πειραιωτών το 0/9 των Σέρβων σε επίθεση με παίκτη παραπάνω.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα «φτωχό» τρίτο οκτάλεπτο με της δυο ομάδες να πετυχαίνουν, μόνο, από ένα και να «μπαίνουν» στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο, πάντα υπέρ των Πειραιωτών, 8-5.

Η συνέχεια του αγώνα, στο τελευταίο οκτάλεπτο, ήταν το ίδιο «φτωχή» με τους «ερυθρόλευκους» να διαχειρίζονται το αποτέλεσμα και τους Σέρβους να είναι «παραδομένοι» στην ανωτερότητα του αντιπάλου. Έτσι και πάλι με ένα τέρμα για κάθε ομάδα σε όλη την τέταρτη περίοδο το τελικό 9-6 «σφράγισε» την τρίτη θέση στο φετινό Len Champions League για τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 7-3,8-5, 9-6