Ελλάδα-Ρουμανία 14-7: Εθνικάρα με... τέρμα τα γκάζια!

Η Ελλάδα μπήκε με το δεξί στο Ολυμπιακό τουρνουά, νίκησε 14-7 τη Ρουμανία και φουλάρει για τα δυσκολότερα στη συνέχεια του ομίλου…

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν τα αγόρια του πόλο, που έκαναν μία εξαιρετική εμφάνιση στην πρεμιέρα τους στο Παρίσι και νίκησαν τη Ρουμανία με σκορ 14-7.

Οι Ελληνες έδειξαν από νωρίς την ανυπομονησία τους για μια… επανάληψη – και γιατί όχι για μια εκδίκηση – στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τρία χρόνια μετά την επική τους παρουσία στο Τόκιο. Ανοιξαν το σκορ με πέναλτι του Βλαχόπουλου στο δεύτερο λεπτό και μετά από μία πολύ καλή άμυνα διπλασίασαν το προβάδισμα με γκολ του Φουντούλη.

Οι Ρουμάνοι μείωσαν προσωρινά εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω, όμως στο τέλος του οκταλέπτου, η διαφορά ήταν και πάλι στα δύο γκολ, αφού ακολούθησαν ξανά δύο σερί «γαλανόλευκα» τέρματα, πριν κάνει το 2-4 ο Γκεοργκέσκου.

Η αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως, ήταν και η… αρχή του τέλους για τους Ρουμάνους, οι οποίοι μέσα στο επόμενο τρίλεπτο έχασαν κάθε επαφή. Η περιφέρεια της ομάδας του Βλάχου… σκότωνε με τέσσερα συνεχόμενα γκολ από τους Παπανικολάου, Γενηδουνιά, Αργυρόπουλο και Παπαναστασιου, οι οποίοι έφτασαν το παιχνίδι στο 8-2.

Στα επόμενα λεπτά οι αντίπαλοί μας έγιναν πιο ανταγωνιστικοί, μείωσαν στα τέσσερα (9-5) πριν το ημίχρονο, όμως φαινόταν ότι δε θα μπορούσαν ουσιαστικά να απειλήσουν. Οι Ρουμάνοι, μάλιστα, έφτασαν στα τρία, όμως για την εθνική μας ήταν αρκετό το να… χαϊδέψει το γκάζι. Οταν το έκανε ξέφυγε ξανά και με επί μέρους σκορ 5-1 στα τελευταία λεπτά έκανε το τελικό «double score» 14-7.