Παρίσι 2024: Οι μάγκες του πόλο έκαναν το 3/3 κόντρα στις ΗΠΑ και είναι στους «8»!

Η εθνική πόλο ανδρών, έπαιξε κόντρα στις Ηνωμένες Πολιτείες για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου της στο τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων και τις κέρδισε με 13-11, περνώντας στα προημιτελικά.

Η εθνική ομάδα πόλο ανδρών, μετά τις δύο νίκες με Ρουμανία και Μαυροβούνιο, κοντραρίστηκε με τις Ηνωμένες Πολιτείες για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου της στο τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων, τις οποίες και κέρδισε με 13-11, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου, βασίστηκε στην εκπληκτική του άμυνα, ειδικά στον παίκτη λιγότερο (1/12 σουτ είχαν σε αυτή την περίσταση οι Αμερικανοί) και πήρε μια περιφανή νίκη.

Το πρώτο οκτάλεπτο, κύλησε αρκετά ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να το ολοκληρώνουν με σκορ 4-4. Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα εφάρμοσε τη γνωστή της καλή άμυνα και πήρε το προβάδισμα με 7-6.

Η τρίτη περίοδος, είχε και αυτή αρκετή ένταση, με τους Αμερικανούς να θέλουν να βάλουν δύσκολα, αλλά η Ελλάδα άντεξε και έκλεισε το οκτάλεπτο με προβάδισμα δύο τερμάτων, 11-9. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η «γαλανόλευκη» συνέχισε να παίζει την καλή της άμυνα τόσο σε κανονική ροή όσο και στον πάικτη λιγότερο και βρήκε πρώτη γκολ με τον αρχηγό της, Γιάννη Φουντούλη.

Οι Αμερικανοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με τον Κούπιντο, αλλά ο Αργυρόπουλος, είχε διαφορετική άποψη (13-10). Τα τελευταία λεπτά κύλησαν διαδικαστικά, με τις ΗΠΑ να βρίσκουν μεν ένα γκολ στο φινάλε, δίχως αντίκρυσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 4, Παπανικολάου 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Γουάινμπεργκ 1, Χόλαντ, Χούπερ, Βάβιτς 1, Όμπερτ, Ντάουμπ 1, Κούπιντο 1, Χάλοκ (αποβλήθηκε με αλλαγή), Γούντχεντ 1, Μπόουεν 2, Ντοντ Γ. 1, Ντοντ Ρ. 1, Ίρβινγκ 2