Ελλάδα-Καναδάς 19-10: Αποχαιρετισμός με 7η θέση και το κεφάλι ψηλά

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών αποχαιρέτησε το Ολυμπιακό τουρνουά με μια επιβλητική νίκη επί του Καναδά (19-10) και έτσι κατέκτησε την 7η θέση.

Με νίκη και χαμόγελα αποχαιρέτισε το τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών, αφού πήρε την νίκη απέναντι στην Καναδά (19-10) και κατέκτησε την 7η θέση.

Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε ισόπαλο, με την Ξενάκη να ξεχωρίζει από την ελληνική ομάδα, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας είχε συγκέντρωση στην επίθεση, ξέφυγε με 4 γκολ διαφορά (7-3) και έκτοτε ο Καναδάς παρότι μείωσε σε 7-5, δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι Ελληνίδες παίκτριες αύξησαν την διαφορά στα πέντε γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο, συνέχισαν να κυριαρχούν σε όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, με τον πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 19-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3