LEN CHAMPIONS LEAGUE: Πρεμιέρα με ισοπαλία για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, 10-10 με τη Σαβόνα

Η Βουλιαγμένη απέσπασε ισοπαλία (10-10) από την Σαβόνα στην 1η ημέρα του Γ’ ομίλου της Β’ φάσης του Champions League που διεξάγεται στο Ζόλνοκ.

Με γκολ του Στάθη Καλογερόπουλου στο 3.02′ πριν το φινάλε η Βουλιαγμένη απέσπασε ισοπαλία (10-10) από την Σαβόνα στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου της Β’ φάσης του LEN Champions League.

Ο ΝΟΒ προηγήθηκε 2-0 και 3-1 στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πέρασαν μπροστά με 6-4. Τα δύο συνεχόμενα γκολ του Γκιουβέτση διαμόρφωσαν το 6-6 του ημιχρόνου και από και κι έπειτα έγινε ματς για… γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία.

Η Σαβόνα προηγήθηκε 10-9 με πέναλτι του Φοντέλι στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά η ομάδα του Χρβόγε Κόλιανιν να έχει τον τελευταίο λόγο και τον Καλογερόπουλο να ισοφαρίζει, τρια λεπτά πριν τη λήξη. Στο τέλος η Βουλιαγμένη είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Γκιουβέτση σε παίκτη παραπάνω ήταν άστοχο.

Το σημερινό αποτέλεσμα αφήνει ανοιχτό το δρόμο της πρόκρισης για το ΝΟΒ, ο οποίος αύριο (9/10, 17:00) θα αντιμετωπίσει τη Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο, ενώ την Κυριακή (10/10, 12:00) θα παίξει με την οικοδέσποινα του ομίλου Ζόλνοκ.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 3-3, 1-1

Βουλιαγμένη: Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 3, Τρούλος 1, Πάπαριτς, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος, Καπότσης 1, Κουρούβανης, Σκουμπάκης 2, Ανδρεάδης.