ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ 8-4: Κυρίαρχος με άμυνα για σεμινάριο

Για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαλλαν στον Πειραιά την ομάδα της Βαρκελώνης, διατήρησαν το αήττητο και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ένα βήμα πιο κοντά στην υλοποίηση του στόχου του στον Α’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών πήγε ο Ολυμπιακός. Επιβλήθηκε στο Παπαστράτειο της δυνατής Μπαρτσελονέτα με …. διατήρησε το αήττητο και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 πόντους.

Η άμυνα ήταν η μεγάλη δύναμη του Ολυμπιακού. Η ομάδα λειτούργησε πολύ καλά ανασταλτικά, είχε και σε καλή μέρα τον Μπίγιατς και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, δέχτηκε μόλις ένα γκολ.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου εκμεταλλεύτηκε άλλη μια φορά τον παράγοντα της έδρας και έδωσε συνέχεια στην πολύ καλή πορεία που διαγράφει στον δρόμο για το Final 8 του Βελιγραδίου. Μετά τις νίκες απέναντι στη Νόβι Μπέογκραντ και την Ντιναμό Τιφλίδας και την ισοπαλία με τη Φερεντσβάρος έκαναν μία ακόμα πειστική εμφάνιση. Πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ (2-0) και είχαν τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα. Προηγήθηκαν 3-1 στο ημίχρονο και αύξησαν ελαφρώς τη διαφορά στη συνέχεια σε σημείο που δεν γινόταν ν’ απειληθούν σοβαρά από τους Καταλανούς.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο o Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το παιχνίδι, ο Μπίγιατς έμοιαζε ανίκητος και ήρθαν άλλα δύο γκολ για την εξασφάλιση της τρίτης νίκης στον όμιλο. Από δύο γκολ σημείωσαν για τον Ολυμπιακό ο Φουντούλης και ο Φιλίποβιτς.

Τα οκτάλεπτα 1-0, 2-1, 3-2 και 2-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης 1, Μαθιόπουλος, Ζερδεβάς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Φάτοβιτς): Πινέντο, Φαμέρα, Γκρανάδος 1,Παβιγιάρ 2, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Πονφεράντα, Φερνάντεζ, Ασένσιο, Περόνε, Μπιελ, Μπούστος 1, Αγκίρε.