ΝΟ ΧΙΟΥ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 8-7: Παρθενική νίκη για τους Χιώτες

Έπειτα από ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σημείωσαν την πρώτη φετινή νίκη τους στην Α1 πόλο ανδρών οι νησιώτες και είχαν για κορυφαίο σκόρερ τον Κανδιόγλου με τρία τέρματα.

Με οριακή επικράτηση στην αμφίρροπη αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό η Χίος έφτασε το απόγευμα στην πρώτη νίκη της στο 36ο πρωτάθλημα πόλο της Α1 ανδρών. Στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου και για την 9η αγωνιστική του Β’ ομίλου η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα επικράτησε με 8-7 και έφτασε τους 4 βαθμούς.

Ο ΝΟ Χίου ήταν βελτιωμένος και με καλή άμυνα προηγήθηκε 4-2 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο πήγε και στο +3 (5-2), στην τελευταία περίοδο έκανε το 7-4 και οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα στο τελικό 8-7. Πρώτος σκόρερ για τους Χιώτες ήταν ο Γιώργος Κανδιόγλου με τρία γκολ.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα: 2-2, 2-0, 1-1, 3-4.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ., Σπανογιάννης, Γδύσης, Παππάς Κ. 1, Παππάς Αλ. 1, Κανδιόγλου 3, Χριστοφορίδης 1, Μαρουλάς, Κόλλιας, Καλαργυρός, Μπενέτος, Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μ. 1, Αμπάζης 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Δανούρδης, Σιαμάς Χρ., Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 2, Καρακάσης Ν., Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος, Ρομπόπουλος 1, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 1, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος, Εγνατιάδης.