ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΓΙΑΝΤΡΑΝ 12-10: Τρία οκτάλεπτα τού ήταν αρκετά

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε διαφορά ασφαλείας με 12-7 μετά το τρίτο οκτάλεπτο παίρνοντας από πέντε γκολ από Φιλίποβιτς και Φουντούλη κι έστω μένοντας στο μηδέν στην τελευταία περίοδο νίκησε τους Κροάτες και παραμένει στην κορυφή του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Aγωνιζόταν χωρίς φουνταριστό λόγω των προβλημάτων, που κράτησαν εκτός τον Μουρίκη και τον Κολόμβο, αλλά για τρία οκτάλεπτα ήταν «πολυβόλο» ο Ολυμπιακός. Στο τέταρτο σίγησε και επέτρεψε στη Γιαντράν να πλησιάσει επικίνδυνα, ωστόσο δεν άφησε τη μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, έτσι κι αλλιώς, στο Παπαστράτειο κόντρα στην κροατική ομάδα, είχε τις επιθετικές λύσεις για να βάλει τις βάσεις κι έστω με λίγο άγχος στο τέλος νίκησε 12-10 και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ ύστερα από πέντε αγωνιστικές.

Χτύπησε κυρίως από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός καθώς δεν μπορούσε να παίξει εύκολα από τα δύο μέτρα και σε μία βραδιά όπου η άμυνα δεν πήγε τόσο καλά, πέτυχε την τέταρτη νίκη του και διατήρησε το αήττητο.

Από τον Ολυμπιακό έλειψαν και οι Χρυσοσπάθης, Γραμματικός, ενώ οι Κροάτες δεν είχαν στη διάθεσή τους τον φουνταριστό Ντόμπουτ και τον περιφερειακό Καρκόφ.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε πρώτος γκολ (σουτ του Μπούριτς από την περιφέρεια), αλλά είχε εξαιρετική αντίδραση. Με πολύ καλό ρυθμό βρήκε γρήγορα τρία γκολ με τον Φιλίποβιτς (περιφέρεια), τον Φουντούλη (στην κόντρα) και τον Γενηδουνιά (θαυμάσια προσωπική ενέργεια) και παράλληλα έπαιξε πολύ γερή άμυνα. Κράτησε και με παίκτη λιγότερο και βγάζοντας κι εντυπωσιακό αιφνιδιασμό στο τέλος σημείωσε το 4-1 με εύστοχο πέναλτι του Φιλίποβιτς.

Οι Κροάτες βρήκαν πρώτοι γκολ και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Σκόραρε ο Ντέλιτς στον παίκτη παραπάνω και διέκοψε το σερί των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι όμως, είχαν… έτοιμη τη λύση με το φαρμακερό αριστερό του Φιλίποβιτς (5-2). Στο 5.24 πριν το τέλος της περιόδου ο Ντέλιτς μείωσε ξανά, αλλά και ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με σκαστό σουτ του Γενηδουνιά και λίγο αργότερα πήρε δεύτερο γκολ και από τον Φουντούλη στον παραπάνω (7-3). Από ασίστ του Γενηδουνιά ο Φιλίποβιτς «χτύπησε» και πάλι για το 8-3 και ο Μπούκιτς μείωσε στον παραπάνω για να κλείσει το σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο οκτάλεπτο άρχισε με φανταστική λόμπα του Φιλίποβτς για το 9-4 και όταν στο 5.11 ο Φουντούλης πέτυχε το 10-4 με πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι» εδραίωσαν ουσιαστικά τη νίκη τους. Ακολούθως βρήκαν δίχτυα από την αριστερή πλευρά ο Μπούριτς και ο Μπούκιτς για ένα 2-0 των φιλοξενούμενων, ώσπου ο Φουντούλης επανέφερε την απόσταση ασφαλείας με δύο διαδοχικά όμορφα τέρματα (12-6). Στην εκπνοή ο Χαρκόβ σημείωσε το έβδομο τέρμα της Γιαντράν και σαφώς χρειαζόταν προσοχή και η τελευταία περίοδος.

Ο Ντούζεβιτς από τη θέση του φουνταριστού μείωσε κι άλλο το σκορ, ενώ ο Χαρκόβ στον παραπάνω πέτυχε το τρίτο συνεχόμενο γκολ των Κροατών. Ο Σέτκα μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (12-10) και δημιούργησε πίεση στα τελευταία τρία λεπτά. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε άλλο γκολ, αλλά έπαιξε καλή άμυνα και είχε φύλακα άγγελο τον Μπίγιατς να κάνει δύο πολύ δύσκολες και κρίσιμες επεμβάσεις.

Τα οκτάλεπτα 4-1, 4-3, 4-3 και 0-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Γιαντράν Σπλιτ (Μάιλ Σμοντλάκα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς, Κάγιαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 2, Κάρκοβ 2, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς