Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 12-12: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Παπαστράτειο

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Παπαστράτειο

Χωρίς νικητή τελείωσε η αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής, της Β’ φάσης πόλο ανδρών, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη, στο Παπαστράτειο, με τις δύο ομάδες να… μένουν στο 12-12.

Η ισοπαλία αυτή, ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τους «ερυθρολεύκους», στη σεζόν, σε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό κίνητρο, κάτι το οποίο φάνηκε και πως πλήρωσαν.

Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκαν γρήγορα πίσω με 2-0 από το ΝΟΒ. Στη συνέχεια όμως αναθάρρησαν και κατάφεραν να κάνουν το 2-2, χωρίς όμως να μπορούν να πάρουν το προβάδισμα, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 4-4.

Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα, με το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου κερδίζοντας με 7-4.

Όπως και στην αρχή του πρώτου μέρους όμως, ο ΝΟΒ μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει γρήγορα στο γκολ. Ακόμα και όταν συνήλθαν όμως οι Πειραιώτες και κατάφερναν να ξεφύγουν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 12-11 με κάτι λιγότερο από δυόμιση λεπτά στο ρολόι. Το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να ισοφαρίσουν σε 12-12, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης: Ανδρεάδης, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 3, Σαπουνάκης, Πάπαριτς 2, Λοζίνα 1, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Σκουμπάκης 2, Λεβάντης, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος