Πανιώνιος - Ολυμπιακός 4-25: «Ερυθρόλευκη»… παρέλαση στη Νέα Σμύρνη

Μια εξαιρετική εμφάνιση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση πραγματοποίησαν οι «ερυθρόλευκες» κόντρα στον Πανιώνιο, τον οποίον και… σκόρπισαν με 25-4, για την 17η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών.

Η ομάδα του Ολυμπιακού έδειξε από την αρχή κιόλας πως θα ήθελε να κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, κάτι που κατάφερε πολύ γρήγορα, καθώς μόλις σε δύομιση λεπτά στην αναμέτρηση, οι «ερυθρόλευκες» κέρδιζαν με 3-0, χτίζοντας ένα μικρό προβάδισμα των 3 γκολ, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο και έκλεισαν με 5-2.

Τα πράγματα έδειχναν να είναι ακόμα καλύτερα στο 2ο και 3ο οκτάλεπτο, όπου οι Πειραιώτες κατάφεραν να… τρέξουν ένα 14-0, βάζοντας από 7 γκολ σε κάθε περίοδο, δείχνοντας ότι βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση. Στο 4ο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε να σκοράρει ξανά, παρόλα αυτά οι πρωταθλήτριες Ευρώπης κατάφερναν να κερδίσουν σε ένα ακόμη οκτάλεπτο, κλείνοντάς το με 6-2 και συνολικό σκορ το 25-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 0-7, 0-7, 2-6

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 3, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου 2, Ξενάκη 4, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου 1, Β. Πλευρίτου 3, Ράνεϊ, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Χριστοδούλου 2

Πανιώνιος: Τζούρκα, Σαφέτη, Μαυρωτά, Πουστινίκοβα, Κοτσάφτη 1, Ξανθοπούλου, Μπογατσένκο 3, Λούδη, Βαζαίου, Σταυρίδη, Δ. Παπαναστασίου, Α. Παπαναστασίου, Μήτσου, Τουρλουμούση, Κελαδίτη