ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Παίδων με νίκη 11-7 επί της Κροατίας

Στον μικρό τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική παίδων επικράτησε της Κροατίας με 11-7, κατακτώντας το τρίτο μετάλλιο στη διοργάνωση.

Αν και το παιχνίδι ήταν ζόρικο μέχρι το πρώτο ημίχρονο (6-5), στην 3η περίοδο η Εθνική διατήρησε ανέπαφη την εστία της και προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά (8-5). Στα τελευταία λεπτά, παρά την πίεση των Κροατών οι Έλληνες διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το μετάλλιο.

Η αμυντική λειτουργία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν σπουδαία ενώ στην επίθεση όλοι στήριξαν την προσπάθεια του Σπύρου Λυκούδη να βρει τον δρόμο προς δρόμο προς τα δίχτυα (σημείωσε 5 από τα 11 γκολ της ομάδας).

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 11-7

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 2-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (προπονητής Φώντας Λεμπέσης): Κρατημένος, Λυκούδης 5, Κόκκινος, Καρατζάς 1, Καπράγκος, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης 2, Μητράκης, Ζαχόπουλος, Σιαμάς 1, Αποστολάκος, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος.