Ολυμπιακός - Μπρέσια 5-8: Το μπλακ άουτ στην επίθεση έφερε την ήττα

Ένας πολύ κακός επιθετικά Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 8-5 στο «Π. Καπαγέροφ» από την ιταλική Μπρέσια για την 9η αγωνιστική του Champions League πόλο των ανδρών και έχασε κάθε ελπίδα να καταλάβει την πρώτη θέση στον όμιλό του.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση και η τρίτη στον όμιλο, όπου έμεινε πια εφτά πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Μπρέσια.

Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, αν και η άμυνά του στάθηκε αξιοπρεπώς,  και βρέθηκε να χάνει με 3-0. Οι Ιταλοί πέτυχαν γρήγορα στο τρίτο οκτάλεπτο και ένα τέταρτο γκολ με τον Δερβίση να σπάει την κακοδαιμονία και να μειώνει σε 4-1 μετά από περισσότερα από είκοσι «στείρα» λεπτά.

Οι παίκτες της Μπρέσια, όμως, δεν πτοήθηκαν, ανέβασαν τη διαφορά στα πέντε γκολ (6-1), για να γίνει μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια του Ολυμπιακού να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Φιλίποβτς να βρίσκει δύο φορές δίχτυα και να μειώνει σε 6-4. Ο Λουόνγκο και ο Λάζιτς, όμως, απάντησαν άμεσα η διαφορά ανεβηκε ξανά στα τέσσερα γκολ (8-4) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 0-1, 2-3, 3-2

Ολυμπιακός: Μπίγιατς (9/15 απ.), Ζερδεβάς (4/6 απ.), Γενηδουνιάς 1, Γκίλλας, Φουντούλης, Δερβίσης 1, Μουρίκης, Μπούσλιε, Γουβής, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης.

Μπρέσια: Πρεσιούτι 2, Λάζιτς 2, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 3.