Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων: H Ελίνα Τζένγκο πρώτη στον κόσμο και καλύτερη της ελληνικής αποστολής

Η Τζένγκο ήταν η καλύτερη της ελληνικής αποστολής στην Πορτογαλία με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο

Με τη έκτη βολή της η Ελίνα Τζένγκο εριξε το ακόντιό της στα 63.65 μ. και δεν κατέκτησε απλά το χρυσό μετάλλιο στη Λεϊρία, στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων, αλλά πέρασε και στην πρώτη θέση στις παγκόσμιες λίστες.

Καλύτερη της με 63.84 είναι η μόνο η Λευκορωσίδα Τατσιάνα Καλάντοβιτς, αλλά η επίδοση της δεν λογίζεται στην κατάταξη, καθώς η χώρα της τελεί υπό τιμωρία.

Η Τζένγκο ήταν η καλύτερη της ελληνικής αποστολής στην Πορτογαλία και η μοναδική που ανέβηκε στο βάθρο.

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση και της Σπυριδούλας Κοσμίδου στη σφυροβολία για αθλήτριες κάτω των 23 ετών, όπου κατέλαβε την τέταρτη θέση με 62.74.

Το πιο έμπειρο μέλος της ελληνικής ομάδας, η Κρίστι Αναγνωστοπούλου, ήταν όγδοη στη δισκοβολία με 58.70.

Ο ΣΕΓΑΣ ετοίμασε ένα όμορφο βίντεο με τον απολογισμό των αθλητών και των αθλητριών μας στην Πορτογαλία: